Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

Stan faktyczny

Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję drogową. Wynik kontroli po badaniu alkomatem to 0.11 mg/l po pierwszym badaniu, po drugim (po 15 minutach) - 0.09mg/l. Badanie wykonano ok.11.30. 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 - stan po użyciu alkoholu, powyżej 0.25 - stan nietrzeźwości. Podpisałem protokół, w którym odnotowano m. in., że poprzedniego dnia blisko przed godziną 24.00 spożyłem dwa piwa. Postanowiłem zrezygnować z badania krwi. Policjanci przekonali mnie, że pierwszy pomiar na ich homologowanym alkomacie będzie i tak dowodem nadrzędnym. Moje prawo jazdy zostało zatrzymane. W związku z tym, że perspektywa utraty dokumentu na okres minimum 6 miesięcy mnie nie zadowala proszę o informację czy, a jeśli tak, to jak można uniknąć utraty prawa jazdy?

Porady prawne

Opinia prawna

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie karnym, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  1.   zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

  2.   zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Zgodnie z powyższym, badanie wykazało, iż w chwili zatrzymania nie znajdował się Pan w stanie nietrzeźwości. W związku z tym, nie można Panu przypisać przestępstwa z art. 178a par.1 polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości.

Jednakże zgodnie z kodeksem wykroczeń, wypełnia Pan znamiona wykroczenia z art. 87 par.1 kodeksu wykroczeń, które polega na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Takie wykroczenie podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Do popełnienia tego wykroczenia nie jest konieczne złamanie jakiegoś przepisu, lecz wystarczy jedynie prowadzić pojazd mechaniczny w stanie po spożyciu alkoholu – co stwierdzono u Pana po przebadaniu alkomatem i zaprotokołowano. W razie popełnienia tego wykroczenia, sąd obligatoryjnie czyli obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Zakaz prowadzenia pojazdów w kodeksie wykroczeń jest środkiem karnym, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jednocześnie w orzeczeniu o zakazie określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. W Pana przypadku rozumiem, że dokument ten został odebrany Panu bezpośrednio podczas kontroli.

Do okresu zakazu prowadzenia pojazdów dolicza się okres zatrzymania prawa jazdy.

W przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia, podstawowe znaczenie mają dowody, które w tym przypadku świadczą przeciwko Panu. Chodzi tu przede wszystkim o wyniki badania alkomatem oraz podpisany przez Pana protokół, w którym przyznaje się Pan do spożycia dzień wcześniej dwóch piw. W takiej sytuacji nie widzę raczej możliwości uniknięcia środka karnego w postaci utraty prawa jazdy. Może się Pan bronić jedynie tym, iż odczyt z alkomatu minimalnie wskazywał na spożycie, a drugi odczyt wręcz je wykluczał. W takich przypadkach, jeśli sąd uzna to za dozwolone, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, które polega na tym, że w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub  środka karnego.

Podsumowując:

Sąd obligatoryjnie powinien orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do lat trzech. Jednak zgodnie z art. 39 par 1 KW w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy –zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • suavec123 2016-07-07 19:19:52

    Może ktoś odpowie po co robi się badanie krwi skoro sąd nie bierze tego wyniku pod uwagę?Miałem badanie krwi po 50 minutach od pierwszego badania alkomatem i wynik z laboratorium 0,00.Przyszedł wyrok nakazowy.Pół roku bez prawa jazdy

  • Anka 2013-11-20 15:25:26

    Do wiadomości Pana M.Miszczaka to wynik badania na stan trzeźwości, w zależności od urządzenia mierzony jest w promilach lub, i to przeważnie w miligramach na litr wydychanego powietrza. I tak stan po użyciu alkoholu w mg/l "rozpoczyna się" zgodnie z prawem od 0,10 mg/l, a w promilach 0,2 promila włącznie. Poniżej tych wartości jest tzw. stan fizjologiczny. Wyniki podane przez Pana Grzegorza i Pana Marcina z całą pewnością były wynikami badania w mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto zapoznać się dokładnie z tematem, na który się tak zażarcie dyskutuje, zarzucając komuś niekompetencje lub działanie z jakiś niskich pobudek. Pozdrawiam.

  • Mariusz Miszczak 2013-10-05 07:43:18

    Dla mnie osobiście to, "obligatoryjne wyroki za jazdę "po spożyciu"", jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,2 promila TO ABERRACJA PRAWNA ! Zatrzymywanie dokumentu Prawa Jazdy przez Policję w takich wypadkach to NADUŻYCIE i zwykłe parcie na wynik oraz działanie na szkodę Obywatela. Jeśli Ustawodawca określił dopuszczalną zawartość alkoholu jaką BEZKARNIE może zawierać w sobie Obywatel, czyli 0,2promila, to OBYWATELOWI NALEŻY SIĘ TAKA ZAWARTOŚĆ BEZ ŻADNYCH KONSEKWENCJI, nie ma to żadnego znaczenia czy Obywatel zjadł "Pawełka", jabłko czy też wypił litr wódki, bo od stwierdzania zawartości alkoholu w Obywatelu służą alkomaty i badania krwi A NIE OŚWIADCZENIE (często) ZASZOKOWANEGO KIEROWCY. Policjanci nad interpretują przepisy,dzięki temu oni,prokurator i sąd mają wynik uzasadniający ich istnienie i przydatność w zawodzie a Obywatel dla którego dobra powinni pracować ponosi konsekwencje za przestępstwo którego nie popełnił. Takie działania organów ścigania i sądów są powszechne w "republikach bananowych" czy na Białorusi, ale my Obywatele Polscy podlegamy naszemu -Polskiemu prawu. Jeśli mam być ukarany za prowadzenie pojazdu "po spożyciu" bo miałem np 0,19 czy nawet 0,2 promila alkoholu, to wnioskuję o egzaminy dla Wymiaru Sprawiedliwości tudzież Organów ścigania z wiedzy na poziomie ucznia 3 klasy szkoły podstawowej a mianowicie CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU. Sprawa jest prosta : Ustawa wyraźnie definiuje że maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu w Obywatelu wynosi 0,2 promila, stan "po spożyciu" to przedział od 0,2 do 0,5 promila...powyżej 0,5 promila to "stan nie trzeźwości". Mając na uwadze powyższe "obligatoryjnie" należało by karać byłych żołnierzy-bo kiedyś strzelali z broni palnej więc mogą kogoś zastrzelić, wszystkich mężczyzn posiadających genitalia -za gwałty itd. Uważam że w obecnym stanie indolencji umysłowej Policjantów z wydziału Ruchu Drogowego w tym zakresie NIE NALEŻY ZGADZAĆ SIĘ NA ŻADNE DOBROWOLNE PODDAWANIE SIĘ KARZE CZY INNE NACIĄGANE PRZESTĘPSTWA, JEDYNE ROZSĄDNE WYJŚCIE TO SPRAWA W SĄDZIE I TO W OBECNOŚCI OBYWATELA A NIE ZAOCZNIE! RADZE RÓWNIEŻ ZATRUDNIĆ ADWOKATA PONIEWAŻ SĄDY MAJĄ NIEPRZYJEMNY ZWYCZAJ IGNOROWANIA OSKARŻONEGO JEŚLI NIE POSIADA ON REPREZENTACJI PRAWNEJ-BO TO TAKA SOLIDARNOŚĆ ZAWODOWA JEST. W końcu adwokat,sędzia i prokurator ukończyli te same studia a może nawet byli kolegami z roku...

  • marcin 2013-08-22 22:34:07

    JA MAM dokładnie taka sama sytuacje tylko że ja miałem 3 razy próby dmuchania za 1 miałem 0.11 za 2 miałem 0.1 za 3 miałem 0.07 zażądałem badania krwi które zostało zrobione dopiero po 2h po prostu musieliśmy czekać na lekarza oraz na pielęgniarkę ja nie grałem na zwłokę po prostu tak wyszło czy w przypadku wyniku badania krwi jeśli wynik będzie pozytywny to jest jakaś szansa obrony ???

  • GRZEGORZ 2012-03-31 18:28:55

    WITAM,CZY MOZNA STARAC SIĘ O ZMNIEJSZENIE ZAKAZU PROWADZENIA SAMOCHODU ZA WYKROCZENIE PO SPOZYCIU ALKOHOLU 0,19 MNIEJ NIŻ 6 MIES.A NP.WIEKSZA KARA PIENIĘZNA?MAM DWÓJKE MAŁYCH DZIECI KTÓRE STALE CHORUJĄ,JESTEM JESDYNYM KIEROWCĄ I PRAWO JAZDY MI JEST BARDZO POTRZEBNE.CZY MAM JAKIE KOLWIEK SZANSE NA ŁAGODNY WYROK?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika