Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

Stan faktyczny

Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję drogową. Wynik kontroli po badaniu alkomatem to 0.11 mg/l po pierwszym badaniu, po drugim (po 15 minutach) - 0.09mg/l. Badanie wykonano ok.11.30. 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 - stan po użyciu alkoholu, powyżej 0.25 - stan nietrzeźwości. Podpisałem protokół, w którym odnotowano m. in., że poprzedniego dnia blisko przed godziną 24.00 spożyłem dwa piwa. Postanowiłem zrezygnować z badania krwi. Policjanci przekonali mnie, że pierwszy pomiar na ich homologowanym alkomacie będzie i tak dowodem nadrzędnym. Moje prawo jazdy zostało zatrzymane. W związku z tym, że perspektywa utraty dokumentu na okres minimum 6 miesięcy mnie nie zadowala proszę o informację czy, a jeśli tak, to jak można uniknąć utraty prawa jazdy?

Opinia prawna

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie karnym, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  1.   zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

  2.   zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Zgodnie z powyższym, badanie wykazało, iż w chwili zatrzymania nie znajdował się Pan w stanie nietrzeźwości. W związku z tym, nie można Panu przypisać przestępstwa z art. 178a par.1 polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości.

Jednakże zgodnie z kodeksem wykroczeń, wypełnia Pan znamiona wykroczenia z art. 87 par.1 kodeksu wykroczeń, które polega na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Takie wykroczenie podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Do popełnienia tego wykroczenia nie jest konieczne złamanie jakiegoś przepisu, lecz wystarczy jedynie prowadzić pojazd mechaniczny w stanie po spożyciu alkoholu – co stwierdzono u Pana po przebadaniu alkomatem i zaprotokołowano. W razie popełnienia tego wykroczenia, sąd obligatoryjnie czyli obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Zakaz prowadzenia pojazdów w kodeksie wykroczeń jest środkiem karnym, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jednocześnie w orzeczeniu o zakazie określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. W Pana przypadku rozumiem, że dokument ten został odebrany Panu bezpośrednio podczas kontroli.

Do okresu zakazu prowadzenia pojazdów dolicza się okres zatrzymania prawa jazdy.

W przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia, podstawowe znaczenie mają dowody, które w tym przypadku świadczą przeciwko Panu. Chodzi tu przede wszystkim o wyniki badania alkomatem oraz podpisany przez Pana protokół, w którym przyznaje się Pan do spożycia dzień wcześniej dwóch piw. W takiej sytuacji nie widzę raczej możliwości uniknięcia środka karnego w postaci utraty prawa jazdy. Może się Pan bronić jedynie tym, iż odczyt z alkomatu minimalnie wskazywał na spożycie, a drugi odczyt wręcz je wykluczał. W takich przypadkach, jeśli sąd uzna to za dozwolone, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, które polega na tym, że w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub  środka karnego.

Podsumowując:

Sąd obligatoryjnie powinien orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do lat trzech. Jednak zgodnie z art. 39 par 1 KW w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy –zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.