Prawo karne: Wykroczenia - Artykuły

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

5.12.2023

Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można odwołać się od mandatu.

Ostrożnie z fajerwerkami!

4.12.2022

Co roku w okolicy Sylwestra i Nowego Roku słyszymy o wypadkach związanych z użyciem fajerwerków! Przyczyną zdecydowanej większości wypadków jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa. Jedynie kilka procent wypadków jest wynikiem nieprawidłowego (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

21.11.2019

Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?

16.11.2019

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że za nami kolejny długi weekend. Wielu spędziło go w drodze. Kiedy te punkty znikną?

Sankcje za wypalanie traw

10.4.2019

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka. Wypalanie traw grozi np. utratą dopłat i karami.

Niebezpieczna marihuana. Palisz? Nie jedź.

26.8.2017

Czy wiesz, że marihuana może być wykryta w Twoim organizmie jeszcze miesiąc po jej użyciu? Czy odważysz się prowadzić samochód po zapaleniu skręta? Co może Ci grozić?

Jak walczyć ze spamerami?

8.3.2016

Stale nasze skrzynki są zalewane niechcianą pocztą e-mailową. Warto więc wiedzieć, jakie środki prawne służą walce z tym procederem. Zagadnienie spamu reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Na jej podstawie zakazane jest przesyłanie (...)

Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

15.2.2014

W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, form popełniania przestępstwa, okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, kar (...)

Postępowanie w sprawie nieletnich - zmiany w 2014 roku

10.12.2013

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich ma na celu dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich, stwarzania warunków powrotu do normalnego życia nieletnim, którzy popadli w konflikt z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego oraz umacnianie (...)

Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

5.6.2009

Pan X zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję drogową. Wynik kontroli po badaniu alkomatem wykazał 0.11 mg/l po pierwszym badaniu, po drugim (po 15 minutach) - 0.09mg/l. Pan X podpisał protokół, w którym odnotowano m. in., że poprzedniego dnia blisko przed godziną 24.00 spożył (...)

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

20.4.2009

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi (...)

Sądy 24-godzinne

16.8.2007

Już działają tzw. sądy 24-godzinne. 12 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, a także rozporządzenia wykonawcze. Wskutek nowelizacji w Kodeksie postępowania karnego pojawił się nowy rozdział 54a \"Postępowanie (...)

Kara grzywny za mail bez zgody adresata – opinia prawna

8.3.2005

Ogólna grupa zachowań zabronionych przez prawo dzieli się z uwagi na ich znaczenie i wagę na zbrodnie, występki (przestępstwa) i wykroczenia. Zbrodnie oraz występki podlegają prawnej ocenie na podstawie kodeksu karnego, natomiast wykroczenia na podstawie kodeksu wykroczeń oraz innych ustaw (...)

Grzywna za jeden sms – opinia prawna

17.2.2005

Istota problemu sprowadza się zatem do tego, czy można zrealizować znamiona art. 107 kodeksu wykroczeń poprzez jedną czynność, czy też konieczne jest podjęcie co najmniej dwóch lub więcej czynności przez sprawcę. Wykładnia gramatyczna przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika