Konsekwencje niezachowania tajemnicy handlowej przez pracownika - opinia prawna

Stan faktyczny

Proszę o przygotowanie pisma informującego pracowników o obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa także po ustaniu stosunku pracy i konsekwencjach wynikających z ujawnienia tych informacji osobom trzecim, zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Niniejsza porada obejmuje treść oświadczenia, które powinni podpisać wszyscy pracownicy, zawierającego informacje o obowiązku zachowania tzw. tajemnicy przedsiębiorstwa oraz o konsekwencjach wynikających z naruszenia tego obowiązku. Na wstępie, należy jednak ogólnie wspomnieć o możliwych uprawnieniach przedsiębiorcy w stosunku do swoich pracowników, którzy naruszyli obowiązujący ich zakaz ujawniania osobom trzecim tajemnicy przedsiębiorstwa.

Porady prawne

Przede wszystkim należy podkreślić, że w stosunku do pracowników, obowiązek zachowania w tajemnicy informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa istnieje maksymalnie przez okres trzech lat od ustania stosunku pracy, jednak nie dłużej niż czas, w którym istniał stan tajemnicy. Jeżeli więc informacje, które stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa utracą taki charakter (tj. charakter tajemnicy), zobowiązanie byłych pracowników ustaje.

Za naruszenie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa przedsiębiorcy przysługuje szereg roszczeń w stosunku do osoby, która tajemnicę tą naruszyła. Zgodnie z art. 18 ust,. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:

1) zaniechania niedozwolonych działań,

2) usunięcia skutków niedozwolonych działań,

3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

4) naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,

5) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,

6) zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

Naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa jest także czynem karalnym, który zgodnie z art. 23 powołanej ustawy zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przedstawiając pracownikom do podpisu o świadczenie o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej i ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa należy określić jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Z uwagi na fakt, iż określenie tych informacji należy do przedsiębiorcy, w oświadczeniu zostanie puste miejsce na ich uzupełnienie.

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, iż zapoznałem się z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dotyczących obowiązku zachowania w tajemnicy informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, a obejmujących następujące informacje:

  1.  

  2.  

  3.  

Oświadczam jednocześnie, iż świadom jestem odpowiedzialności cywilno i karno - prawnej za naruszenie w/w obowiązku.

dnia, ................

podpis.......................

Do oświadczenia powinien być dołączony wyciąg z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, następującej treści:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity: Dz. U. 2003r. nr 153 poz. 1503 ze zmianami) - wyciąg

Art. 11. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy.

(...)

4. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Art. 18. 1. W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:

1) zaniechania niedozwolonych działań,

2) usunięcia skutków niedozwolonych działań,

3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

4) naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,

5) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,

6) zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

(...)

Art. 23. 1. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto, uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika