Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny

Jestem jedynym wspólnikiem spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…. Pod koniec 2006 r. spółka miaÅ‚a problemy z pÅ‚ynnoÅ›ciÄ… finansowÄ… i potrzebowaÅ‚a szybko zastrzyku gotówki. ZdecydowaÅ‚em siÄ™ na wniesienie pewnej kwoty do spółki w ramach umowy pożyczki, która miaÅ‚a zostać spÅ‚acona do koÅ„ca czerwca 2007 r. W obecnej chwili chciaÅ‚bym pozostawić te pieniÄ…dze w spółce i podnieść  kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy. Czy mogÄ™ objąć nowe udziaÅ‚y w podwyższonym kapitale zakÅ‚adowym za tÄ™ pożyczkÄ™ (tzw. konwersja wierzytelnoÅ›ci)? Czy mój wkÅ‚ad do spółki ma charakter pieniężny czy niepieniężny (aport)? Czy powinienem w akcie podwyższenia kapitaÅ‚u napisać, że wnoszÄ™ do spółki 50 tys. (wysokość pożyczki), a potem zÅ‚ożyć spółce oÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu? Komu zÅ‚ożyć takie oÅ›wiadczenie, jeÅ›li jestem jednoczeÅ›nie jedynym czÅ‚onkiem zarzÄ…du spółki? Czy raczej od razu napisać, że wnoszÄ™ wierzytelność? Czy przy podwyższaniu kapitaÅ‚u musi być obecny notariusz?  

Porady prawne

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • Ustawa z dnia 15 wrzeÅ›nia 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami),
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 43 ze zmianami).

Zgodnie z art. 14 § 1 kodeksu spółek handlowych przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

§ 2. W przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.

§ 3. Wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.

§ 4. Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego.

Przepis § 3 powyższego artykułu dotyczy sytuacji szczególnej, mianowicie upadłości spółki. Ponadto ogranicza uznane pożyczki za wkład tylko do pożyczek udzielonych na dwa lata przed ogłoszeniem upadłości. Jako przepis szczególny powinien być interpretowany ściśle.

Bardziej istotny w przedmiotowej sprawie jest art. 14 § 4 ksh, odnosi siÄ™ on bowiem wprost do potrÄ…cenia wierzytelnoÅ›ci przysÅ‚ugujÄ…cej wspólnikowi wobec spółki na poczet wkÅ‚adu. Podobny przepis obowiÄ…zywaÅ‚ na gruncie nie obowiÄ…zujÄ…cego już kodeksu handlowego, dotyczÄ…cy akcjonariuszy: art. 341 § 3 kh:  Akcjonarjusz nie może potrÄ…cać swoich wierzytelnoÅ›ci do spółki z wpÅ‚atami na poczet akcyj.

Zgodnie z art. 498 kodeksu cywilnego, gdy dwie osoby sÄ… jednoczeÅ›nie wzglÄ™dem siebie dÅ‚użnikami i wierzycielami, każda z nich może potrÄ…cić swojÄ… wierzytelność z wierzytelnoÅ›ci drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelnoÅ›ci sÄ… pieniÄ…dze lub rzeczy tej samej jakoÅ›ci oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelnoÅ›ci sÄ… wymagalne i mogÄ… być dochodzone przed sÄ…dem lub przed innym organem paÅ„stwowym. Wskutek potrÄ…cenia obie wierzytelnoÅ›ci umarzajÄ… siÄ™ nawzajem do wysokoÅ›ci wierzytelnoÅ›ci niższej.  Z kolei jak stanowi art. 505 kc nie mogÄ… być umorzone przez potrÄ…cenie wierzytelnoÅ›ci, co do których potrÄ…cenie jest wyÅ‚Ä…czone przez przepisy szczególne, a takim jest art. 14 § 4 ksh.

Zasadniczo jednak już od samego początku zarysowały się w doktrynie prawa spory co do tego, czy zakaz obejmuje on swym zakresem tylko potrącenie o jakim mowa w art. 498 kc (potrącenie jednostronne) i tylko, gdy dokonuje go wspólnik, a nie spółka czy też zakaz rozciąga się także na potrącenie umowne bądź jednostronne, którego jednak dokonuje spółka.

Z art. 14 Â§ 4 zd. 1 z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… wynika zakaz potrÄ…cania tej wierzytelnoÅ›ci na podstawie art. 498 kc. Zakaz ten podyktowany jest potrzebÄ… ochrony kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spółki - koniecznoÅ›ciÄ… zagwarantowania realnego pokrycia kapitaÅ‚u, co przekÅ‚ada siÄ™ również na ochronÄ™ wierzycieli spółki.

Art. 14 § 4 w zdaniu drugim stanowi, iż zakaz (zd. 1) nie wyłącza potrącenia umownego. Jako konstrukcję prawną konwersji wierzytelności na pokrycie kapitału wskazuje się więc na ogół właśnie umowne potrącenie.

Takie potrÄ…cenie może dotyczyć sytuacji, gdy udziaÅ‚ w spółce ma zostać pokryty wkÅ‚adem pieniężnym. Nie dochodzi tu do zmiany charakteru wkÅ‚adu na wkÅ‚ad niepieniężny (aport). Jest to po prostu sposób na wykonanie zobowiÄ…zania pieniężnego. Pojawia siÄ™ jednak pytanie czy możliwe jest już w uchwale o podwyższeniu kapitaÅ‚u wskazanie, iż udziaÅ‚y zostanÄ… objÄ™te za wierzytelność. Warto w tym miejscu odwoÅ‚ać siÄ™ do uchwaÅ‚y SÄ…du Najwyższego z dnia 26 marca 1993 r., sygn. III CZP 20/93, OSNCP 1993/9 poz. 157,  zgodnie z którÄ… pokrycie udziałów, po podwyższeniu kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, dopuszczalne jest także przez oÅ›wiadczenie wspólnika o przeniesieniu - na poczet tego udziaÅ‚u - jego wierzytelnoÅ›ci przysÅ‚ugujÄ…cej mu wobec tej spółki. 

W rozstrzyganym przez SN stanie faktycznym w protokole z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki zawarte byÅ‚o oÅ›wiadczenie jedynego wspólnika, zgodnie z którym:  

  1. jako jedyny udziałowiec spółki podwyższa jej kapitał zakładowy o kwotę x zł, tworząc x udziałów po x zł każdy;
  2. jako wierzyciel spółki obejmuje wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym po cenie nominalnej i potrąca ich wartość ze swojej wierzytelności, uznając ją za umorzoną do tej kwoty.

Jak wskazaÅ‚ SN w uzasadnieniu także oÅ›wiadczenie o objÄ™ciu wszystkich udziałów w zamian za wierzytelność jedynego wspólnika przysÅ‚ugujÄ…cÄ… mu do Spółki (SÄ…d Wojewódzki okreÅ›liÅ‚ jÄ… za zachodniÄ… literaturÄ… przedmiotu jako konwersjÄ™) byÅ‚o dopuszczalne. Czynność ta z punktu widzenia teoretycznego to potrÄ…cenie umowne, w odróżnieniu od potrÄ…cenia ustawowego (art. 498 i nast. kc). Przedmiotem porozumienia miÄ™dzy obu wierzycielami jest umorzenie wierzytelnoÅ›ci poprzez spÅ‚acenie jej (nabycia) udziaÅ‚ami w podwyższonym kapitale. RozwiÄ…zanie takie nie może być traktowane jako obejÅ›cie prawa (art. 58 § 1 kc). Przeciwnie, należy je uważać za przypadek dopuszczalny w ramach przepisów dotyczÄ…cych swobody umów (art. 353[1] kc). 

Uzasadnienie SN może jednak budzić pewne wątpliwości w zakresie zrównania sytuacji, w której wspólnik zawiera ze spółką umowę o potrąceniu jego wierzytelności z tytułu pożyczki z wierzytelnością spółki z tytułu obowiązku wniesienia wkładu a sytuacją, w której wspólnik obejmując udziały oświadcza, iż jako wkład wnosi do spółki swą wierzytelność.

Trudno bowiem z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… uznać takie oÅ›wiadczenie za umowÄ™, skoro brak oÅ›wiadczenia drugiej strony. Jak wskazuje R. Pabis w Pisma spółek handlowych, Spółka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, tom III, Wydawictwo C. H. Beck, Warszawa 2005, wyd. II: „Wedle stanowiÄ…cej ustawowe novum regulacji art. 14 § 4 KSH, wspólnik nie może potrÄ…cać swoich wierzytelnoÅ›ci wobec spółki kapitaÅ‚owej z wierzytelnoÅ›ciÄ… spółki wglÄ…dem wspólnika z tytuÅ‚u należnej wpÅ‚aty na poczet udziałów, co jednak z mocy wyraźnego zapisu nie wyÅ‚Ä…cza potrÄ…cenia umownego (...). Czym innym jest natomiast pokrycie udziałów (...) w drodze tzw. konwersji wierzytelnoÅ›ci na udziaÅ‚y - nie dochodzi tu oczywiÅ›cie do potrÄ…cenia wierzytelnoÅ›ci przez wspólnika, jest to natomiast sytuacja zbliżona do (...) potracenia umownego.” 

Jak wynika z powyższego poglÄ…du z konwersjÄ… w dokÅ‚adnym, Å›cisÅ‚ym tego sÅ‚owa znaczeniu mamy do czynienia, gdy od poczÄ…tku mowa jest o pokryciu wkÅ‚adu za pomocÄ… wierzytelnoÅ›ci (czyli zasadniczo należaÅ‚oby konwersjÄ™ w tym Å›cisÅ‚ym znaczeniu traktować jako wniesienie wkÅ‚adu niepieniężnego - aportu).  

PodsumowujÄ…c należy uznać, iż możliwe jest zarówno objÄ™cie udziałów za wkÅ‚ad pieniężny i nastÄ™pnie zawarcie ze spółka umowy potrÄ…cenia, jak i objÄ™cie udziałów za wkÅ‚ad, który pokryty zostanie w drodze konwersji wierzytelnoÅ›ci (aport).  

W pierwszym przypadku konieczne jest osobne zawarcie umowy miÄ™dzy wspólnikiem a spółkÄ…. Zgodnie z art. 210 ksh w umowie miÄ™dzy spółkÄ… a czÅ‚onkiem zarzÄ…du oraz w sporze z nim spółkÄ™ reprezentuje rada nadzorcza lub peÅ‚nomocnik powoÅ‚any uchwaÅ‚Ä… zgromadzenia wspólników. W przypadku gdy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym czÅ‚onkiem zarzÄ…du, przepisu § 1 nie stosuje siÄ™. Czynność prawna miÄ™dzy tym wspólnikiem a reprezentowanÄ… przez niego spółkÄ… wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynnoÅ›ci prawnej notariusz zawiadamia sÄ…d rejestrowy, przesyÅ‚ajÄ…c wypis aktu notarialnego. Oprócz tej umowy bÄ™dzie oczywiÅ›cie wymagane również oÅ›wiadczenie, o którym mowa w art. 258 p 2 ksh (por. niżej). 

W drugim wypadku wspólnik w oÅ›wiadczeniu o objÄ™ciu udziałów wskazuje, iż zostanÄ… one pokryte w drodze konwersji wierzytelnoÅ›ci, innymi sÅ‚owy wnosi swojÄ… wierzytelność jako aport (wkÅ‚ad niepieniężny). Zgodnie z art. 258 § 2 ksh oÅ›wiadczenie dotychczasowego wspólnika o objÄ™ciu nowego udziaÅ‚u bÄ…dź udziałów lub o objÄ™ciu podwyższenia wartoÅ›ci istniejÄ…cego udziaÅ‚u bÄ…dź udziałów wymaga formy aktu notarialnego. 

W obu wypadkach konieczna jest ponadto zmiana umowy spółki: Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki (art. 257 ksh). Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza i wpisu do rejestru.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika