Podział mieszkania w trakcie rozwodu – opinia prawna
Stan faktyczny
Mam zamiar wnieść pozew o rozwód. W czasie trwania małżeństwa zostało zakupione mieszkanie, którego chcę się zrzec. Czy rozwód jest okolicznością wygodną do czynności zrzeczenia się mieszkania, czy lepiej dokonać tego później?
Opinia prawna
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r., Nr 9, poz. 59 ze zmianami).
Tytułem niezbędnych wyjaśnień uzasadnionym jest przekazanie w tym miejscu ogólnych informacji na temat stosunków majątkowych małżeńskich w czasie trwania małżeństwa i po jego ustaniu.
Wspólność majątkowa małżeńska
Zgodnie z artykułem 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”.
Natomiast wspólność ta ustaje, staje się „zwykłą” współwłasnością z chwilą ustania małżeństwa, czyli między innymi z chwilą orzeczenia rozwodu. Od tej chwili pozostaje jeszcze zniesienie współwłasności, czyli po prostu podział majątku. Wielokrotnie z racji braku zgody i ciągle narastających konfliktów ów podział odbywa się dopiero po orzeczeniu rozwodu i trwa dość długo. Jednak ustawodawca nie zamknął rozwodzącym się małżonkom drogi do szybszego rozstania się i podziału do tej pory wspólnej masy majątkowej.
Podział majątku w trakcie rozwodu
O rozwodzie orzeka właściwy sąd okręgowy. Przeprowadzając postępowanie rozwodowe sąd jest zobowiązany rozstrzygnąć o tym, kto jest winny rozpadu małżeństwa, a także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Z urzędu sąd orzeka również o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez okres, kiedy będą oboje w nim mieszkać po rozwodzie, np. sąd może za zgodą małżonków określić ich obowiązki w zakresie czynszu.
Takie rozstrzygnięcia są obowiązkowe. Sąd może także orzec w wyroku rozwodowym - na wniosek jednego z małżonków - o podziale majątku wspólnego, jeśli nie przedłuży to nadmiernie postępowania rozwodowego (jednak zgłoszenie takiego wniosku jest niedopuszczalne, jeśli wspólność majątkowa już wcześniej ustała i toczy się w tej sprawie odrębne postępowanie lub dokonanie podziału wymagałoby udziału osób trzecich w rozprawie). Podobnym rozstrzygnięciem jest także możliwość orzeczenia przez sąd o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraził na zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego (jeśli małżonek cofnie swą zgodę przed zamknięciem postępowania, będzie to równoznaczne z jej niewyrażeniem). Orzekając o przyznaniu jednemu z małżonków mieszkania, sąd może orzec o obowiązku dokonania spłaty z tego tytułu na rzecz drugiego małżonka.Innymi słowy, jeśli pomiędzy Państwem nie ma konfliktów w zakresie spraw majątkowych, majątek jaki posiadacie nie budzi wątpliwości, wszelkie sprawy związane z postępowaniem rozwodowym łącznie z podziałem majątku mogą zostać przeprowadzone w jednym postępowaniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?