Problem zgody organów spółki akcyjnej na posiadanie udziałów w spółce z o.o. przez członka zarządu - opinia prawna

Stan faktyczny

Członek Zarządu spółki akcyjnej „Z", w której posiada 40% akcji, jest jednocześnie posiadaczem 100% udziałów w spółce „X" sp. z o.o. W spółce z o.o. osoba ta nie jest członkiem Zarządu ani nie jest w niej zatrudniona. Spółka X częściowo zajmuje się interesami konkurencyjnymi w stosunku do spółki Z. Czy jest w takiej sytuacji wymagana jest zgoda spółki „Z" na posiadanie w spółce „X" udziałów? Statut spółki „Z" nic nie mówi na temat, kto taką zgodę ma wydać, a organem powołującym zarząd jest Rada Nadzorcza.

 

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Zgodnie z art. 380 § 1 kodeksu spółek handlowych członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej, w przypadku posiadania w niej przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów albo akcji bądź prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

Oznacza to (zdanie 2 cytowanego przepisu), że w przedstawionym stanie faktycznym będzie konieczna zgoda, o ile statut spółki akcyjnej nie stanowi inaczej, organu uprawnionego do powołania zarządu. Z racji pełnienia funkcji członka Zarządu oraz posiadania 100% udziałów w sp „X" spełnione zostały więc dwie przesłanki zastosowania tego przepisu. Ponieważ w niniejszym przypadku organem powołującym Zarząd jest Rada Nadzorcza - to właśnie ten organ będzie władny podjąć uchwałę zawierającą zgodę na udział w konkurencyjnej spółce.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika