Uregulowanie zaległości alimentacyjnych wobec dzieci poprzez przeniesienie własności mieszkania - opinia prawna

Stan faktyczny

Od roku 1995 jest rozwiedziony, posiadam 2 dzieci z tego zwiÄ…zku. W miÄ™dzy czasie ożeniÅ‚em siÄ™ ponownie i mam jedna córkÄ™. Od roku 1995 posiadam wyÅ‚Ä…cznie austriackie obywatelstwo. W trakcie rozwodu zostaÅ‚y uregulowane sprawy pÅ‚acenia przeze mnie alimentów (500 zÅ‚ miesiÄ™cznie). Na poczÄ…tku 2001 roku otrzymaÅ‚em od sÄ…du wezwanie w sprawie o podwyższenie alimentów.  ZostaÅ‚em zobowiÄ…zany do zÅ‚ożenia wyjaÅ›nieÅ„. W odpowiedzi wysÅ‚aÅ‚em pismo i zaÅ›wiadczenie o dochodach. Rozprawa odbyÅ‚a siÄ™ najprawdopodobniej 30.03.2001 (zgodnie z terminem na wezwaniu). Jednakże nigdy żaden wyrok nie zostaÅ‚ mi dorÄ™czony. Wyrok sÄ…du przywiózÅ‚ mi do wglÄ…du dopiero w lipcu mój syn, chcÄ…c mnie poinformować o tym, że mam obowiÄ…zek pÅ‚acenia 1.500 zÅ‚ miesiÄ™cznie na dwoje dzieci. Ponadto sÄ…d zobowiÄ…zaÅ‚ mnie do wyrównania alimentów wstecz do października 1999 (wtedy to moja byÅ‚a żona zÅ‚ożyÅ‚a do sÄ…du pozew o podwyższenie alimentów). Ponieważ od marca do lipca upÅ‚ynęły już terminy kiedy można ewentualnie odwoÅ‚ać siÄ™ od wyroku, postanowiÅ‚em porozumieć siÄ™ z moja byÅ‚Ä… żonÄ…. WykazaÅ‚a ona zrozumienie, że znajduje siÄ™ chwilowo w ciężkiej sytuacji finansowej. ProwadziÅ‚em wtedy przez ostatnie lata dziaÅ‚alność gospodarcza i na moje nieszczęście firma, która byÅ‚a mi winna dużo pieniÄ™dzy ogÅ‚osiÅ‚a upadÅ‚ość. ZostaÅ‚em, wiÄ™c bez pieniÄ™dzy, ale za to z dÅ‚ugami do spÅ‚acenia do UrzÄ™du Skarbowego i tutejszego ZUS-u. Od stycznia 2000 przebywaÅ‚em na zasiÅ‚ku dla bezrobotnych. OtrzymywaÅ‚em 2.000 zÅ‚otych. Moja żona po skoÅ„czeniu urlopu wychowawczego byÅ‚a również bezrobotna. I na utrzymaniu mieliÅ›my jeszcze malutkie dziecko. Moja byÅ‚a żona poinformowaÅ‚a mnie w roku 2001, że nie roÅ›ci do mnie żadnych pretensji finansowych, nie chce ode mnie żadnego wyrównania wstecz i że w zupeÅ‚noÅ›ci satysfakcjonujÄ… ja alimenty w wysokoÅ›ci 1.000 zÅ‚ miesiÄ™cznie. Tyle też zaczÄ…Å‚em pÅ‚acić. W czerwcu 2005 roku skoÅ„czyÅ‚a studia moja pierwsza córka, a syn nadal studiuje. Od wrzeÅ›nia 2005 roku zaczÄ…Å‚em pÅ‚acić na syna alimenty w wysokoÅ›ci 600 zÅ‚. 6 listopada odebraÅ‚em pismo, datowane 20 października. Na to pismo wysÅ‚aÅ‚em odpowiedź 20 listopada. Moja byÅ‚a żona, a wÅ‚aÅ›ciwie teraz to już peÅ‚noletnie dzieci sÄ… skÅ‚onni zrezygnować z wszelkich roszczeÅ„, jeżeli przepiszÄ™ na nie swoja polowe mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego. StÄ…d taka moja odpowiedź. Szczerze jednak mówiÄ…c nie wiem co mam zrobić, gdyż nie mam żadnej gwarancji, że na tym siÄ™ wreszcie wszystko skoÅ„czy, chyba Å¼e istnieje możliwość umieszczenia odpowiedniej klauzuli. 

Porady prawne

Opinia prawna

W związku z faktem, iż od 1995 r. posiada Pan wyłącznie obywatelstwo austriackie, wyjaśnienie Pana sprawy należy rozpocząć od ustalenia właściwego prawa materialnego oraz procedury.

Roszczenia alimentacyjne między Panem i dziećmi regulowane są w opisywanym przypadku przez prawo polskie. Zgodnie z art. 20 ustawy Prawo międzynarodowe prywatne roszczenia alimentacyjne między krewnymi lub powinowatymi podlegają prawu ojczystemu osoby uprawnionej do alimentacji, w tym wypadku więc - dzieci, czyli prawu polskiemu. Przedmiotowa ustawa znajduje zastosowanie, jeżeli umowy międzynarodowe między Polską a danym państwem nie stanowią inaczej. Polska zawarła w Wiedniu z Austrią umowę z dnia 11 grudnia 1963 r. o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Zgodnie z jej art. 29 stosunki prawne między rodzicami a dzieckiem pochodzącym z małżeństwa ocenia się według prawa Umawiającej się Strony, której obywatelstwo posiadają rodzice. Prawo to stosuje się również, gdy jedno z rodziców utraciło to obywatelstwo, a drugie z rodziców oraz dziecko obywatelstwo to posiadają. Jeżeli rodzice nigdy nie byli obywatelami tej samej Umawiającej się Strony, wówczas do roszczeń dziecka o utrzymanie stosuje się prawo Umawiającej się Strony, na której obszarze dziecko posiada miejsce stałego pobytu. Jak wynika z powyższego umowa międzynarodowa z Austrią nie zmienia nic w tej materii.

Konwencja ta, jak wynika z samego tytułu, reguluje też kwestie związane z jurysdykcją, tj. rozstrzyga przed jakim sądem (polskim czy austriackim) ma się toczyć postępowanie.

Zgodnie z postanowieniami konwencji lugaÅ„skiej osoba, która ma miejsce zamieszkania na terytorium jednego z UmawiajÄ…cych siÄ™ PaÅ„stw (tu: Austrii), może być pozwana w innym UmawiajÄ…cym siÄ™ PaÅ„stwie w sprawach alimentacyjnych - przed sÄ…d miejsca, gdzie uprawniony do alimentów ma miejsce zamieszkania lub zwykÅ‚ego pobytu, albo w wypadku, gdy sprawa alimentacyjna jest rozpoznawana Å‚Ä…cznie ze sprawÄ… dotyczÄ…cÄ… statusu osoby przed sÄ…d, który ma jurysdykcjÄ™ do rozpoznania tej sprawy, wedÅ‚ug wÅ‚asnego prawa, chyba że jurysdykcja ta opiera siÄ™ jedynie na obywatelstwie jednej ze stron.

Zarówno więc pod względem właściwości prawa materialnego (zakładamy bowiem, iż zastosowanie znalazło polskie prawo), jak i jurysdykcji działanie polskiego sądu było prawidłowe.

Z przedstawionych przez Pana dokumentów wynika, iż ustanowił Pan w procesie dotyczącym alimentów, pełnomocnika do doręczeń. W związku z tym zarzut, iż sąd prócz pierwszego wezwania (tj. odpisu pozwu) nie doręczał Panu innych pism, jest nieusprawiedliwiony. Pisma te sąd, bowiem doręczał wyznaczonej przez Pana osobie. Nawiasem mówiąc, jeśli chciałby Pan próbować podważać tamten wyrok, proponuję sprawdzić, czy sąd faktycznie doręczał pisma, np. o kolejnych rozprawach, pełnomocnikowi. Należałoby w tym celu przejrzeć akta sprawy. W każdym razie zarówno obecnie, jak i w czasie, gdy toczyło się postępowanie w sprawie alimentów (tj. 2001 r.), wyrok wraz z uzasadnieniem doręcza się tylko na wniosek strony (z pewnymi wyjątkami, które w Pana przypadku nie mają miejsca).

Z opisu stanu faktycznego trudno wywnioskować możliwość podważania orzeczenia wydanego w 2001 r.

Pewne znaczenie w przedmiotowej sytuacji może mieć art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Prawdopodobnie powołanie się na ten przepis byłoby zasadne w przypadku Pana córki. Proszę jednak pamiętać, iż zgodnie z polskim prawem Pana obowiązek alimentacyjny wobec dzieci nie wygasa w chwili,
gdy ukończą one studia. Warunkiem wygaśnięcia tego obowiązku jest możliwość samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Oczywiście sąd ustalając tą okoliczność weźmie pod uwagę także i to, czy dziecko stara się o pracę i czy z obiektywnego punktu widzenia może je zdobyć.

Na podstawie przedmiotowego przepisu można dążyć do zmiany orzeczenia w sprawie alimentów, pod warunkiem, iż obecna sytuacja różni się o tej, która miała miejsce w czasie orzekania. Proszę pamiętać, że zmiany takiej nie można dokonać w trybie powództwa przeciwegzekucyjnego. Na podstawie wspomnianego przepisu, wytaczając powództwo, mógłby Pan doprowadzić do wydania wyroku, iż Pana obowiązek alimentacyjny ustał względem córki w 2005 r. o ile po skończeniu studiów była ona w stanie samodzielnie się utrzymać. Dzięki takiemu wyrokowi zadłużenie alimentacyjne zmniejszyłoby się o alimenty nie zapłacone córce d 2005 r. Przy czym zwrotu tych zapłaconych po 2005 r. nie może Pan żądać z uwagi na zasady współżycia społecznego.

Również proszę rozważyć kwestię ewentualnej możliwości zmniejszenia alimentów dla syna, czy też córki za okres wcześniejszy, a dla syna także na przyszłość, jeśli zmniejszyły się Pana możliwości zarobkowe. Także w tym przypadku właściwe jest powództwo z art. 138 kro.

Zasadniczo możliwe jest zawarcie umowy regulującej obowiązek alimentacyjny. Jednak zawarcie takiej umowy w obecnej chwili, gdy w obrocie prawny istnieje prawomocny wyrok, wobec treści art. 138 kro, nie zabezpieczy należycie Pana interesów. Wierzyciel może bowiem na podstawie takiego wyroku prowadzić postępowanie egzekucyjne. W celu uregulowania alimentów na przyszłość proponuję więc skierować powództwo przeciwko synowi o obniżenie lub wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego oraz przeciwko córce o stwierdzenie wygaśnięcia alimentów. Polecam skierowanie pozwu także przeciwko córce, gdyż z opisu stanu faktycznego nie wynika, dlaczego alimenty na jej rzecz na przyszłość mają być nie dochodzone.

JeÅ›li jest Pan zdecydowany, by zaÅ‚atwić z dziećmi sprawÄ™ ugodowo i przekazać im udziaÅ‚ w prawie do mieszkania, należaÅ‚y sporZÄ…dzić odpowiedniÄ… umowÄ™. SÄ…d w wyroku zobowiÄ…zaÅ‚ Pana do speÅ‚niania zobowiÄ…zania alimentacyjnego w formie pieniężnej. Jednak w celu uregulowania zadÅ‚użenia możliwe jest dokonanie Å›wiadczenia w innej formie. Przeniesienie na dzieci udziaÅ‚u w odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu powinno nastÄ…pić w formie aktu notarialnego. Zgodnie z art. 453 kodeksu cywilnego, jeżeli dÅ‚użnik w celu zwolnienia siÄ™ z zobowiÄ…zania speÅ‚nia za zgodÄ… wierzyciela inne Å›wiadczenie, zobowiÄ…zanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot Å›wiadczenia ma wady, dÅ‚użnik obowiÄ…zany jest do rÄ™kojmi wedÅ‚ug przepisów o rÄ™kojmi przy sprzedaży. W umowie należy oznaczyć, iż przekazanie udziaÅ‚u we wÅ‚asnoÅ›ci mieszkania nastÄ™pujÄ™ za zgodÄ… obu stron w celu wykonania zalegÅ‚ych obowiÄ…zków alimentacyjnych orzeczonych wyrokiem z dnia… sygn… ReasumujÄ…c, jak najbardziej można zakoÅ„czyć sprawÄ™ Pana zalegÅ‚oÅ›ci alimentacyjnych wobec dzieci poprzez przeniesienie udziaÅ‚u we wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci (mieszkania).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika