Zaliczenie do stażu pracy okresu wypowiedzenia - opinia prawna
Stan faktyczny
Jestem zatrudniony w firmie od 1.10.2004 r. Wiem jednak, że dostanę wypowiedzenie stosunku pracy 31 sierpnia. Jeżeli dostanę wypowiedzenie jednomiesięczne, to do 30 września będę pracownikiem czyli miną wtedy moje 3 lata pracy. Czy jest w takim razie szansa na 3 miesięczne wypowiedzenie? W jakim przypadku byłoby to możliwe?
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r., nr 21 poz. 94 ze zmianami).
Zgodnie z art. 36 § 1 i 2 powyższego aktu prawnego okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
-
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
-
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
-
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia, o którym mowa wyżej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła z powodu przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Sformułowanie przepisu "był zatrudniony" może sugerować, iż do stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, zalicza się tylko okres, jaki upłynął do chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zgodnie z art. 61 kodeksu cywilnego, który znajduje zastosowanie na podstawie art. 300 kodeksu pracy, oświadczenie woli uważa się za złożone w chwili, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać. Przyjmując powyższy argument należałoby uznać, iż w opisywanym przypadku termin wypowiedzenia wyniesie 1 miesiąc.
Jednakże zgodnie z art. 32 § 2 kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Na podstawie powyższego przepisu można stwierdzić, iż za staż pracy u danego pracodawcy ustawodawca uznał okres od dnia zatrudnienia do dnia upływu okresu wypowiedzenia.
Biorąc pod uwagę treść powyższego przepisu nie można przyjąć znaczenia sformułowania "był zatrudniony" w sposób określony w poprzednim akapicie. Ten pogląd potwierdza również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 r., I PKN 34/99, OSNAPiUS 2000/14 poz. 544. Zgodnie z nim o długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 kp) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 kp).W związku z powyższym, jeśli w okresie wypowiedzenia umowy o pracę staż pracy osiągnie wymiar dający prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem dłuższego okresu. Nie ma potrzeby, by pracodawca zmieniał swoje oświadczenie o wypowiedzeniu.
Zgodnie z art. 30 § 2[1] kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Jeśli więc wypowiedzenie umowy o pracę zostanie dokonane 31 sierpnia, to umowa o pracę wygaśnie 30 września. Pojawia się więc pytanie czy do 30 września staż pracy pracownika wyniesie 3 lata, skoro był on zatrudniony od 1 października 2007 r. Kodeks pracy nie reguluje sposobu obliczania tego stażu z punktu widzenia terminów, wydaje się więc, iż w tym zakresie należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z dyspozycją art. 300 kp. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia (art. 112 kc). Na podstawie powyższego przepisu trzyletni staż pracy upłynie nie 30 września, lecz 1 października. W związku z tym pracownik przed rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia nie osiągnie stażu uprawniającego do zastosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?