Niezwłoczna informacja do GIIF

Pytanie:

"Generalny Inspektor, na podstawie posiadanych informacji, przekazuje instytucji obowiązanej informacje o podmiotach, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mają one związek z popełnianiem przestępstwa wymienionego w art. 2 pkt 7. Instytucja obowiązana niezwłocznie informuje Generalnego Inspektora o transakcjach, w których taki podmiot występuje jako strona. Zgodnie z art. 2 pkt 7, ilekroć w ustawie jest mowa o akcie terrorystycznym - rozumie się przez to przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu oraz przestępstwa określone w art. 134 i 136 Kodeksu karnego. W cytowanych wyżej artykułach nie ma trybu znanego z innych artykułów ustawy. Nie ma sformułowań, że działania instytucji obowiązanej wykonuje się w związku z przyjęciem dyspozycji lub zlecenia klienta do przeprowadzenia transakcji. Czy dobrze rozumiem, że art. 16a. ust. 2. będzie dotyczył także zawieranych umów pośrednictwa? Jak ma wyglądać taka informacja, co ma zawierać?"

Odpowiedź prawnika: Niezwłoczna informacja do GIIF

Zgodnie z cytowanym w pytaniu art. 16a, Generalny Inspektor, na podstawie posiadanych informacji, przekazuje instytucji obowiązanej informacje o podmiotach, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mają one związek z popełnianiem przestępstwa wymienionego w art. 2 pkt 7. Instytucja obowiązana niezwłocznie informuje Generalnego Inspektora o prowadzeniu rachunku na rzecz tego podmiotu oraz o transakcjach, w których taki podmiot występuje jako strona. Naszym zdaniem, omawiany artykuł nawiązuje do pojęcia transakcji, gdyż o niej należy zawiadomić GIIF. Proszę jednak pamiętać, że pojęcie transakcji jest dość szerokie. Poprzez transakcję ustawa rozumie: wpłaty i wypłaty w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, w tym także przelewy pomiędzy różnymi rachunkami należącymi do tego samego posiadacza rachunku, z wyłączeniem przelewów na rachunki lokat terminowych, a także przelewy przychodzące z zagranicy, wymianę walut, przeniesienie własności lub posiadania wartości majątkowych, w tym oddanie w komis lub pod zastaw takich wartości oraz przeniesienie wartości majątkowych pomiędzy rachunkami należącymi do tego samego klienta, zamianę wierzytelności na akcje lub udziały - zarówno gdy czynności te są dokonywane we własnym jak i cudzym imieniu, na własny jak i cudzy rachunek;

Jeżeli instytucja obowiązana otrzyma od GIIF wykaz takich podmiotów, będzie obowiązana, poinformować o wszystkich transakcjach, w których taki podmiot występuje, niezależnie od kwoty transakcji. Nie został określony wzór takiej informacji. Naszym zdaniem, informacja ta powinna jedynie zawierać wyszczególnienie podmiotu oraz wskazanie transakcji - czyli podanie typu transakcji oraz jej daty. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika