Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Uchwała o udzieleniu absolutorium jest w rzeczywistości zwolnieniem likwidatora z długu, o którym mowa w art. 508 kodeksu cywilnego. Zwolnienia z długu dokonuje spółka, a nie wspólnicy, choć to oni podejmują decyzję. Wspólnicy działają bowiem w tym wypadku jako organ spółki (osoby prawnej). Jednakże w literaturze prawa handlowego podkreśla się, iż zwolnienie z długu dotyczy działalności znanej i ujawnionej wspólnikom (tak A. Szajkowski, Kodeks handlowy..., t. I, s. 1456, Kodeks handlowy..., t. II, s. 1230, 1231, 1252). Nie jest to jednak pogląd jednolity.
Absolutorium zwalnia więc od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce. Jednym z wyjątków od tej zasady jest art. 296 ksh, zgodnie z którym w przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika na podstawie art. 295 oraz w razie upadłości spółki, osoby obowiązane do naprawienia szkody nie mogą powoływać się na uchwałę wspólników udzielającą im absolutorium ani na dokonane przez spółkę zrzeczenie się roszczeń o odszkodowanie.
Uchwała o udzieleniu absolutorium może być też uchylona przez sąd w trybie art. 251 ksh lub zostanie stwierdzona jej nieważność.
Wydaje się, że przedstawionej sytuacji wspólnicy we własnym imieniu mogliby wnieść powództwo przeciwko likwidatorowi oparte na art. 415 kodeksu cywilnego. Będzie to więc roszczenie o odszkodowanie na zasadach ogólnych.