Absolwent szkoły wyższej a służba wojskowa

Pytanie:

Otrzymałem z Wojskowej Komendy Uzupełnień wezwanie do przedstawienia dyplomu ukończenia studiów licencjackich. Czy po jego okazaniu zostanę automatycznie przeniesiony do rezerwy? Mam 24 lata. Jakie przepisy obecnie regulują kwestie związane ze służbą wojskową i statusem w tym zakresie absolwentów szkół wyższych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 46 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej poborowych niepowołanych do zasadniczej służby wojskowej do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia cztery lata życia, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy.

W tym roku zatem, w którym poborowy ukończy lat 24 zostanie przeniesiony do rezerwy jeśli do tego czasu nie został powołany do służby. Warto wspomnieć, że wojskowi komendanci uzupełnień przeniosą do rezerwy do dnia 30 stycznia 2006 r. przeznaczonych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, służby w obronie cywilnej lub przeszkolenia wojskowego poborowych będących absolwentami szkół wyższych przeznaczonymi do odbycia przeszkolenia wojskowego, którzy stali się absolwentami w 2005 r. lub wcześniej, o ile studia rozpoczęli przed rokiem akademickim 2002/2003.

Prosimy również o zapoznanie się z: Powszechny obowiązek obronny studentów i absolwentów - opinia prawna

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: