Adopcja dorosłego dziecka?

Pytanie:

"Czy mogę adoptować dorosłą osobę, która była u mnie w rodzinie zastępczej wychowywana?"

Odpowiedź prawnika: Adopcja dorosłego dziecka?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, adoptować można wyłącznie osobę małoletnią. Wynika to wprost z art. 114 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym: 

Art. 114. § 1. Przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego „Celem przysposobienia ma być przyjęcie dziecka do rodziny i stworzenie mu warunków należytego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego (psychicznego), rozwoju lepszego, niż miało ono w dotychczasowym środowisku, czyli u rodziców naturalnych lub u opiekunów” - postanowienie SN z dnia 25 października 1983 r., sygn. akt III CRN 234/83.

Ustawodawca wyszedł zatem z założenia, iż w stosunku do osoby, która ukończyła lat 18, nie ma już potrzeby ustanawiania przysposobienia.

W prawie cywilnym wyróżnia się osoby pełnoletnie oraz małoletnie. Stosownie do kodeksu cywilnego, osoba małoletnia to osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Okoliczność, iż osoba, którą chce Pani przysposobić była u Pani w rodzinie zastępczej, niestety nie ma tutaj znaczenia.

Reasumując, niestety nie może Pani adoptować dorosłej osoby, może natomiast Pani dobrowolnie tę osobę alimentować, może też Pani na jej rzecz ustanowić stosowne rozrządzenia testamentowe na wypadek swojej śmierci.

Więcej na temat adopcji w artykule: 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika