e-prawnik.pl Porady prawne

Adopcja dorosłego dziecka?

Pytanie:

Czy mogę adoptować dorosłą osobę, która była u mnie w rodzinie zastępczej wychowywana?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Adopcja dorosłego dziecka?

2.4.2015

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, adoptować można wyłącznie osobę małoletnią. Wynika to wprost z art. 114 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym: 

Art. 114. § 1. Przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego „Celem przysposobienia ma być przyjęcie dziecka do rodziny i stworzenie mu warunków należytego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego (psychicznego), rozwoju lepszego, niż miało ono w dotychczasowym środowisku, czyli u rodziców naturalnych lub u opiekunów” - postanowienie SN z dnia 25 października 1983 r., sygn. akt III CRN 234/83.

Ustawodawca wyszedł zatem z założenia, iż w stosunku do osoby, która ukończyła lat 18, nie ma już potrzeby ustanawiania przysposobienia.

W prawie cywilnym wyróżnia się osoby pełnoletnie oraz małoletnie. Stosownie do kodeksu cywilnego, osoba małoletnia to osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Okoliczność, iż osoba, którą chce Pani przysposobić była u Pani w rodzinie zastępczej, niestety nie ma tutaj znaczenia.

Reasumując, niestety nie może Pani adoptować dorosłej osoby, może natomiast Pani dobrowolnie tę osobę alimentować, może też Pani na jej rzecz ustanowić stosowne rozrządzenia testamentowe na wypadek swojej śmierci.

Więcej na temat adopcji w artykule: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ