Akt małżeństwa w postępowaniu spadkowym
Pytanie:
"Chcę przeprowadzić dział spadku posesji po dziadkach i mamie. Do tego potrzebne mi są postępowania spadkowe po zmarłych dzieciach i wnukach dziadków .W postępowaniu po wujku i jego żonie występuje moja kuzynka. Kuzynka odbiera wezwania sądu,ale nie przyjeżdża na rozprawy. Kuzynka wzięła w 1979r ślub w Anglii /by mieć obywatelstwo/ i od tego czasu tego pana nie widziała. Nie ma dokumentu aktu małżeństwa i mimo,że ma dowód na nowe nazwisko nie złożyła tego aktu w żadnym polskim urzędzie. Sąd ode mnie jako wnioskodawczyni żąda tego aktu. Kuzynka nie reaguje na moje pisma i nie chce mi pomóc w zdobyciu tego aktu. Czy jest możliwość zmuszenia kuzynki do przedstawienia tego aktu, kto to może zrobić? Czy Sąd ,który ją również wezwał do przedstawienia tego aktu ,a ona nie zareagowała na wezwanie,nie może uznać,że rezygnuje ze spadku?Czy rzeczywiście ten dokument jest niezbędny przy ustalaniu spadkobierców matki kuzynki? Czy nie można go czymś zastąpić?"
Odpowiedź prawnika: Akt małżeństwa w postępowaniu spadkowym
Akt małżeństwa służy wykazaniu tego, że osoba mająca nazwisko X po mężu jest spokrewniona z rodziną. W akcie małżeństwa jest bowiem wskazane zarówno nazwisko panieńskie jak i nazwisko z małżeństwa danej osoby, stąd wiadomo, że osoba o nazwisku X po mężu jest tą samą osobą, co osoba o nazwisku panieńskim Y. Sąd nie może wskutek braku reakcji kuzynki uznać, że nie przyjmuje ona spadku. W opisywanej sytuacji, być może jakimś wyjściem jest wnioskowanie o pominięcie dowodu z aktu małżeństwa kuzynki, wysłanie korespondencji sądowej na nazwisko panieńskie kuzynki i umieszczenie właśnie takiego nazwiska (z dokładnym oznaczeniem rodziców tej osoby, miejsca i daty urodzenia) w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Wskazać należy jednak, że decyzja ostateczna w tej sprawie będzie należeć do sądu. Jeżeli sąd nie odstąpi od żądania aktu małżeństwa, będzie trzeba ten akt zdobyć, a więc postąpić zgodnie z prawem angielskim, o którym, niestety, nasz serwis nie udziela informacji. Innym wyjściem z sytuacji może być powołanie się na pogląd (zastrzegamy jednak, że pogląd ten jest również przedmiotem krytyki innych przedstawicieli doktryny, stąd sąd może się do tego poglądu nie przychylić) na pogląd, że stwierdzenie stanu cywilnego obywatela polskiego przez polskie urzędy w kraju i za granicą w każdym przypadku warunkowało transkrypcje aktu zagranicznego, a w konsekwencji osoba, której akt małżeństwa nie został wpisany do polskich ksiąg aktu stanu cywilnego nie jest w świetle prawa polskiego uznawany za będącego w związku małżeńskim, tym samym powinien brać on udział w postępowaniu pod swoim nazwiskiem wynikającym z aktu urodzenia. Innym z kolei wyjściem może być skorzystanie z art. 672 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli zapewnienie spadkowe nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Ogłoszenie powinno zawierać, między innymi, wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?