Aport autorskich praw majątkowych do spółki jawnej
Pytanie:
"Prowadzę firmę (sp. j.) zajmującą się doradztwem informatycznym oraz tworzeniem oprogramowania. W zakresie doradztwa informatycznego wykonujemy dla naszych klientów usługi wdrożeniowe, szkoleniowe i inne. Wspólnicy, jako osoby fizyczne, posiadają autorskie prawa majątkowe do oprogramowania. Czy jeżeli chcielibyśmy wnieść te prawa do spółki w formie aportu (aneksu do umowy spółki), to czy taka operacja rodzi konsekwencje podatkowe (VAT / p.dochodowy) po stronie spółki lub wspólników? "
Odpowiedź prawnika: Aport autorskich praw majątkowych do spółki jawnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, a podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, a zatem zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki jawnej. Ustawa przewiduje jedynie sytuację, kiedy do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.
W związku z powyższym samo wniesienie majątkowych praw autorskich do oprogramowania do spółki jawnej nie powoduje skutków podatkowych w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie będzie również skutkować koniecznością zapłacenia podatku VAT. Zastosowanie znajdą w tym przypadku przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 38 ww. rozporządzenia, w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku. Należy jednak zwrócić uwagę, że podatnik VAT dokonujący czynności wniesienia autorskiego prawa majątkowego do oprogramowania w formie aportu do spółki jawnej będzie zobowiązany do wykazania tej transakcji w deklaracji podatkowej jako czynności zwolnionej (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w warszawie z dnia 27.02.2009, sygn. IPPP1/443-2177/08-2/AW).
Konsekwencje podatkowe powstaną jednak w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z art. 1 ustawy o PCC, w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wniesienie lub podwyższenie wniesionego wkładu do spółki osobowej, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, jest traktowane jak zmiana umowy spółki. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 b, podstawę opodatkowania będzie stanowić wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Do tak obliczonej podstawy opodatkowania należy zastosować stawkę w wysokości 0,5%.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?