Badanie psychiatryczne

Pytanie:

Czy Prokurator Rejonowy może nakazać badanie psychiatryczne? Czy musi wydać postanowienie Sąd? Jeżeli tak, czy mogę uzyskać uzasadnienie tej decyzji? Badanie ma przeprowadzić jeden psychiatra. Mam podejrzenie, że badanie będzie prowadzone stronniczo. Czy można się od tego odwołać?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W celu wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, powołuje co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. Zatem prokurator ma taką możliwość, lecz tylko w postępowaniu przygotowawczym. W tym celu wydaje stosowną decyzję w postaci postanowienia. Do wydania zatem tego postanowienia nie jest wyłącznie uprawniony Sąd. By taką opinię można traktować za pełnowartościową (i w ogóle opinię co do zdrowia psychicznego) musi być ona wydana przez co najmniej 2 biegłych lekarzy psychiatrów. Na wniosek psychiatrów do udziału w wydaniu opinii powołuje się ponadto biegłego lub biegłych innych specjalności. Opinia psychiatrów powinna zawierać stwierdzenia dotyczące zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i jego aktualnego stanu zdrowia psychicznego oraz zdolności do udziału w postępowaniu. Badanie (opinia biegłych) może być zawsze kwestionowana jak każdy inny dowód. Muszą być jednak przedstawione określone tezy, które uzasadniać będą twierdzenie, że opinia jest nierzetelna, niejasna, niepełna itp. Każde postanowienie powinno zawierać uzasadnienie, chyba że ustawa zwalnia od jego sporządzenia. Postanowienie to uzasadnia sie w sposób lakoniczny, że powołuje się biegłych w celu zbadania stanu zdrowia psychicznego, gdyż zachodzą podstawy by je kwestionować.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.8.2018

  Czy deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych była dobra?

  MF zaprasza do udziału w badaniu ankietowym, które dotyczy deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

 • 22.3.2018

  E-recepty nadchodzą

  Parlament uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dzięki niej będzie mogła być wystawiana elektroniczna recepta.

 • 17.4.2015

  Wszystko o zwolnieniach lekarskich

  Zimowa aura oprócz niewątpliwie przyjemnych skojarzeń ze Świętami i wyjazdami w góry, wiąże się niestety również z częstszymi wizytami u lekarza i zachorowaniami. Nie pozostaje (...)

 • 2.10.2012

  Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?

  Wiedza o istnieniu niektórych rodzajów dowodów, jakie mogą być powoływane przed sądem jest dość powszechna. Któż z nas nie wie, iż można przed sądem przedstawiać dokumenty, powoływać świadków (...)

 • 17.2.2018

  Barometr zawodów 2018

  Ukazały się wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego badania Barometr zawodów. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie (...)