Badanie psychiatryczne
Pytanie:
"Czy Prokurator Rejonowy może nakazać badanie psychiatryczne? Czy musi wydać postanowienie Sąd? Jeżeli tak, czy mogę uzyskać uzasadnienie tej decyzji? Badanie ma przeprowadzić jeden psychiatra. Mam podejrzenie, że badanie będzie prowadzone stronniczo. Czy można się od tego odwołać?"
Odpowiedź prawnika: Badanie psychiatryczne
W celu wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, powołuje co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. Zatem prokurator ma taką możliwość, lecz tylko w postępowaniu przygotowawczym. W tym celu wydaje stosowną decyzję w postaci postanowienia. Do wydania zatem tego postanowienia nie jest wyłącznie uprawniony Sąd. By taką opinię można traktować za pełnowartościową (i w ogóle opinię co do zdrowia psychicznego) musi być ona wydana przez co najmniej 2 biegłych lekarzy psychiatrów. Na wniosek psychiatrów do udziału w wydaniu opinii powołuje się ponadto biegłego lub biegłych innych specjalności. Opinia psychiatrów powinna zawierać stwierdzenia dotyczące zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i jego aktualnego stanu zdrowia psychicznego oraz zdolności do udziału w postępowaniu. Badanie (opinia biegłych) może być zawsze kwestionowana jak każdy inny dowód. Muszą być jednak przedstawione określone tezy, które uzasadniać będą twierdzenie, że opinia jest nierzetelna, niejasna, niepełna itp. Każde postanowienie powinno zawierać uzasadnienie, chyba że ustawa zwalnia od jego sporządzenia. Postanowienie to uzasadnia sie w sposób lakoniczny, że powołuje się biegłych w celu zbadania stanu zdrowia psychicznego, gdyż zachodzą podstawy by je kwestionować.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?