Badanie psychologiczne nauczyciela
Pytanie:
"Pracownica powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w szkole, przez 4 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. Czy w zaistniałej sytuacji dyrektor szkoły może skierować na dodatkowe badania psychologiczne? Czy dyrektor szkoły może kierować na badania psychiatryczne pracowników zajmujących stanowiska kierownicze? Czy pracodawca (dyrektor szkoły) może mimo ważnych badań lekarskich dodatkowo skierować pracownika na badania okresowe?"
Odpowiedź prawnika: Badanie psychologiczne nauczyciela
Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy, pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Zatem pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe, pomimo, że nie upłynął jeszcze zalecany termin do wykonania następnych badań. Na stanowisku pracy wicedyrektora występują niekorzystne czynniki psychospołeczne - zagrożenia wynikającego z pracy na stanowiskach decyzyjnych i związanych z odpowiedzialnością. W takiej sytuacji badania okresowe lekarskie powinny obejmować badania ogólne ze zwróceniem uwagi na stan psychiczny. Wskazane jest dokonanie przez lekarza oceny psychologicznej, w przypadku oceny, że wykonywanie pracy może powodować narażenie życia jego lub innych osób. Pracodawca nie może sam zadecydować o tym, że dana osoba ma być przebadana psychologicznie lub psychiatrycznie. Zakres badań może być poszerzony przez lekarza profilaktyka w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia badanego pracownika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?