Dopuszczenie dowodu z badania w RODK

Pytanie:

"Mimo, że opłaciłem zgodnie z wezwaniem (przekazanym mi przez pełnomocnika) badania w RODK sąd nie przekazał akt do badań. Czy miał do tego prawo? Sam wydał postanowienie o dopuszczeniu dowodu z badań i tego postanowienia nie uchylił. Słyszałem, że gdybym nawet nie opłacił tych badań sąd powinien je zlecić, a nie uzależniać je od wniesienia przeze mnie opłaty. Minęło 5 miesięcy, a ja czekałem na wezwanie na badania. Teraz będę wyjaśniał dlaczego tak się stało. Kolejne badania, to znów oczekiwanie około pół roku. Czy jest to wina sądu?"

Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie dowodu z badania w RODK

Przekazanie do Sądu sprawozdania statystycznego z działalności rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego; metodą pełną jest obowiązkowe. Jak każdy dowód może on być również przeprowadzony na wniosek strony. Mimo, że przeprowadzenie tegoż dowodu jest dla sądu obowiązkowe, strona może wnioskować o jego przeprowadzenie.

Nie można natomiast mylić samego sprawozdania RODK, które jest obowiązkowe, z opinią biegłych RODK przeprowadzaną na wniosek. Opinia ta ma zasadnicze znaczenie przy ocenie, czy powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom z ustaleniem miejsca pobytu dziecka np. przy matce lub ojcu sprzyjać będzie jego dalszemu prawidłowemu rozwojowi. Koszty z tym związane ponosi wtedy strona. Strona bowiem sama wnioskowała o przeprowadzenie określonego dowodu.

Poza tym Sąd opiekuńczy może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia danych dotyczących małoletniego i jego środowiska, a w szczególności dotyczących zachowania się i warunków wychowawczych małoletniego, sytuacji bytowej rodziny, przebiegu nauki małoletniego i sposobu spędzania czasu wolnego, jego kontaktów środowiskowych, stosunku do niego rodziców lub opiekunów, podejmowanych oddziaływań wychowawczych, stanu zdrowia i znanych w środowisku uzależnień małoletniego. Ma to na celu wyjaśnienie i zebranie wszelkich informacji na temat małoletniego.

Ponadto Sąd opiekuńczy okresowo, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, dokonuje oceny sytuacji dziecka umieszczonego w placówce opiekuńczo-wychowawczej; jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd wszczyna postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jego rodziców. Celem sądu jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności dla dobra dziecka. Zatem sam może wnioskować o przeprowadzenie opinii biegłych z RODK. Strona, uczestnik, rodzic może o to wnioskować. Dla wydania diagnozy nie jest niezbędne przekazanie akt przez sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • St.A. 2016-04-09 23:35:49

    To że Prokurator Generalny złożył zapytanie do TK nie jest jednoznaczne z tym, że RODK nie mogą wydawać opinii w sprawach opiekuńczych czy rozwdowych w obszarze władzy rodzicielskiej w zakresie tezy sadowej. O tym rozstrzygnie Trybunał w wyroku. Co do kosztów, to nalezy pisać o ich umożenie. Najlepiej argumentować, że biegli z RODK są już opłacani z kasy Państwa. I nie bać się tam isć, bo z doświadczenia wiem że stawiają trafne diagnozy co do dziecka.

  • Iga33 2015-12-29 18:13:28

    dokładnie RODK ja też zostałam skierowana przez sąd na to badanie w opinii są rzeczy których nie powiedziałam będę pisać odwołanie ponad to zastraszano nas Domem Dziecka to mój przypadek http://e-prawnik.pl/forum/domowy/prawo-rodzinne/rodk-nie-dziala-zgodnie-z-dobrem-dziecka.html teraz czytam pierwszy komentarz zamieszczony tu przez Forum matek czy bo RODK nie działa na korzyść dziecka przynajmniej w bardzo dużej większości przypadków

  • Forum matek 2015-06-04 14:49:36

    Prosze zamieścić komentarz ze sądy nie maja prawa kierować na badania do rodk w sprawach rodzinnych i opiekuńczych małoletnich.Rodk nie sa uprawnione do wydawania opinii w sprawach małoletnich , rodzinnych i opiekuńczych.Takie jest stanowisko Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej.Ponadto sądy nie mają prawa kierować o opinie psychologiczne bowiem to jest niezgodne z art 8 EKPCz.Jest to ingerencja w sferę prywatną. Koniec badań psychologicznych. Oni moga prowadzić terapie , rozmawiać , doradzać ,ale nie mają uprawnień do stawiania diagnoz, nie należą do izb bo tych nie ma!Sady powinny orzekać na podstawie dowodów a nie opinii. Koniec z bezprawiem . nie dajcie się wrobić w opinie!

  • mama 2015-02-02 09:48:52

    Dzień dobry, kilka dni temu byłam na badaniu w RODK,badania wyglądały najłagoniej mówiąc "dziwnie". Czy mogę już napisać zażalenie na zle traktowanie mnie na tych badaniach,czy czekać miesiąc na opinię i dopiero wtedy? Dziękuję

  • Agnieszka 2012-12-17 18:42:32

    Dziś miałam sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdzie nie jestem powodem , wniosłam o przebadanie w RODK, czy to znaczy że poniosę jakieś koszta z tym związane?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika