Dopuszczenie dowodu z badania w RODK
Pytanie:
"Mimo, że opłaciłem zgodnie z wezwaniem (przekazanym mi przez pełnomocnika) badania w RODK sąd nie przekazał akt do badań. Czy miał do tego prawo? Sam wydał postanowienie o dopuszczeniu dowodu z badań i tego postanowienia nie uchylił. Słyszałem, że gdybym nawet nie opłacił tych badań sąd powinien je zlecić, a nie uzależniać je od wniesienia przeze mnie opłaty. Minęło 5 miesięcy, a ja czekałem na wezwanie na badania. Teraz będę wyjaśniał dlaczego tak się stało. Kolejne badania, to znów oczekiwanie około pół roku. Czy jest to wina sądu?"
Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie dowodu z badania w RODK
Przekazanie do Sądu sprawozdania statystycznego z działalności rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego; metodą pełną jest obowiązkowe. Jak każdy dowód może on być również przeprowadzony na wniosek strony. Mimo, że przeprowadzenie tegoż dowodu jest dla sądu obowiązkowe, strona może wnioskować o jego przeprowadzenie.
Nie można natomiast mylić samego sprawozdania RODK, które jest obowiązkowe, z opinią biegłych RODK przeprowadzaną na wniosek. Opinia ta ma zasadnicze znaczenie przy ocenie, czy powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom z ustaleniem miejsca pobytu dziecka np. przy matce lub ojcu sprzyjać będzie jego dalszemu prawidłowemu rozwojowi. Koszty z tym związane ponosi wtedy strona. Strona bowiem sama wnioskowała o przeprowadzenie określonego dowodu.
Poza tym Sąd opiekuńczy może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia danych dotyczących małoletniego i jego środowiska, a w szczególności dotyczących zachowania się i warunków wychowawczych małoletniego, sytuacji bytowej rodziny, przebiegu nauki małoletniego i sposobu spędzania czasu wolnego, jego kontaktów środowiskowych, stosunku do niego rodziców lub opiekunów, podejmowanych oddziaływań wychowawczych, stanu zdrowia i znanych w środowisku uzależnień małoletniego. Ma to na celu wyjaśnienie i zebranie wszelkich informacji na temat małoletniego.
Ponadto Sąd opiekuńczy okresowo, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, dokonuje oceny sytuacji dziecka umieszczonego w placówce opiekuńczo-wychowawczej; jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd wszczyna postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jego rodziców. Celem sądu jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności dla dobra dziecka. Zatem sam może wnioskować o przeprowadzenie opinii biegłych z RODK. Strona, uczestnik, rodzic może o to wnioskować. Dla wydania diagnozy nie jest niezbędne przekazanie akt przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?