Badanie złożonego podpisu na kopii dokumentu

Pytanie klienta:

""Czy podpis, który widnieje na kserokopii dokumentu może (podpis również jest kserem) być zbadany przez grafologa i wykorzystany w sprawie fałszowania dokumentów? ""

Odpowiedź prawnika:

O dopuszczeniu jakiegoś dowodu w postępowaniu decyduje sąd. Dlatego też nie sposób teraz określić, czy sąd w danym przypadku powoła biegłego grafologa do przeprowadzenia badania podpisu. Tym bardziej trudno ocenić, czy badanie grafologiczne może być dokonane na kserokopii (potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy). Natomiast z punktu widzenia samego postępowania przed sądem, to na przykład w postępowaniu cywilnym - zgodnie z doktryną prawa cywilnego - kserokopia jako odwzorowanie oryginału - może być objęta pojęciem „odpis”. Niepoświadczona podpisem strony kserokopia nie jest dokumentem. Warunkiem zatem uznania kserokopii za dokument jest umieszczone na niej i zaopatrzone podpisem poświadczenie jej zgodności z oryginałem. Tak też SN w orz. z 27 lutego 1997 r., III CKU 7/97.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.