Biegły powołany przez sąd

Pytanie:

"Okazało się, że Sąd powołał biegłego w sprawie wydania opinii o zamianę opcji z likwidacyjnej na układową. Propozycje będące przedmiotem opinii zostały złożone przez Zarząd upadłego. Okazało się jednak, że powołany biegły nie jest wpisany na listę biegłych przy Sądzie Okręgowym, a jedyne uprawnienia jakie posiada, to rzeczoznawca majątkowy (w Sądzie Okręgowym uzyskałam wyjaśnienia, że na listę rzeczoznawców również nie jest wpisany). Powołany biegły nie posiada nawet wykształcenia kierunkowego, np. ekonomicznego, a jego doświadczenie zawodowe, jak wynika z udzielonych w trakcie rozprawy wyjaśnień wynikają jedynie z prowadzenie od dwóch lat działalności gospodarczej - wycena i szacowanie wartości przedsiębiorstw oraz wyceną majątkową. Opinia wydana przez niego nie spełnia podstawowych kryteriów oceny projekcji finansowych, a do tego nie odpowiada na pytania zadane przez Sąd, w tym w szczególności co do realności wykonania układu w proponowanej przez upadłego wersji zasłaniając się stwierdzeniem, że nie jest budowlańcem, a zatem nie potrafi ocenić, czy spółka ma szanse na realizację założonych przychodów, posiadanych/koniecznych zasobów do realizacji założonych przez Zarząd projekcji. Mało tego wyjaśnił, że z uwagi na to, że brakuje mu w tym zakresie wiedzy przyjął do opinii założenia projekcji złożone przez Zarząd - przyjmując, że Zarząd jest profesjonalny i doskonale wie, jakie planuje osiągnąć wyniki, jak też czy posiada wystarczające zasoby. Zwrócił także uwagę, że nie posiada kwalifikacji prawniczych, co do wypowiadania się odnośnie roszczeń, jakie posiada spółka w zakresie możliwości realizacji umów, które mogą być kluczowe dla wykonania układu. W opinii dokonał symulacji z wykorzystaniem narzędzi statystycznych i oparł się na wskaźnikach finansowych z lat poprzednich, co do przyjętych poziomów na przyszłość w projekcji. Z uwagi na to, że nie posiadał kompetencji nie analizował rynku, na którym działa firma, jak też założeń do przedłożonych planów. Przyrzeczenie biegły złożył do akt przed rozprawą, a zatem miesiąc po wydaniu opinii. Czy Sąd może powołać biegłego spoza listy biegłych sądowych? Czy może być to osoba bez wykształcenia kierunkowego i praktyki? Jakie przepisy regulują sprawę wydawania opinii oraz powoływania biegłych spoza listy biegłych sądowych? W jaki sposób można oprotestować tą opinię i sposób wyboru biegłego? "

Odpowiedź prawnika: Biegły powołany przez sąd

W postępowaniu upadłościowym biegły powinien posiadać wiadomości z zakresu techniki działania przedsiębiorstwa, powinien w opinii przedstawić stan przedsiębiorstwa dłużnika, a w tym stan techniczny przedsiębiorstwa, jego możliwości produkcyjne lub usługowe.

Sąd może dopuścić dowód z opinii więcej niż jednego biegłego. Może to być konieczne w sytuacji, gdy chodzi o biegłych różnych specjalności. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 1999 r., sygnatura I CKN 769/99, opublikowane w OSNC 2000, nr 2, poz. 114 nie jest konieczne w postępowaniu upadłościowym wysłuchiwanie dłużnika i innych uczestników postępowania co do liczby biegłych i ich wyboru.

Biegli przedstawiają opinię w toku sprawy, na podstawie zebranych faktów oraz dowodów i przekazują ją sądowi. Opinia biegłego może być podważana przez strony przy użyciu wszelkich środków dowodowymi. Dopuszczalne jest także żądanie powołania innego biegłego. Sąd nie jest związany opinią biegłego i powinien ją ocenić na równi z innymi środkami dowodowymi w ramach swobodnej oceny dowodów. Ocena następuje pod względem zgodności z zasadami logiki, poziomu wiedzy biegłego, podstaw służących wydaniu opinii i uzasadnienia opinii.

Regulację dotyczącą przeprowadzania dowodu z opinii biegłego zawiera kodeks postępowania cywilnego. Sąd może powołać biegłego sądowego, znajdującego się na liście biegłych sądowych prowadzonej przez sąd okręgowy. Może też powołać biegłego spoza lista. Decyzja co do tego należy do sądu. Najczęściej powołanie biegłego spoza listy jest spowodowane potrzebą uzyskania opinii w dziedzinie, którą nie zajmuje się żaden z biegłych sądowych.

Oprócz krytyki opinii biegłego przy pomocy innych środków dowodowych (w tym opinii innych biegłych) możliwe jest również wyłączenie biegłego przed ukończeniem przez niego czynności, jeżeli istnieją wątpliwości co do jego bezstronności. Po zakończeniu czynności możliwe jest wyłączenie biegłego, jeżeli przyczyny braku bezstronności powstały później lub później dowiedziała się o nich strona.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika