Brak możliwości przeprowadzenia licytacji
Pytanie:
"Prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Ma być przeprowadzona licytacja. Komornik przyjeżdża, stwierdza, że brama jest zamknięta i odwołuje licytacje. Czy w takim wypadku ma prawo zerwać kłódkę i wejść na teren dłużnika? Kiedy może być ogłoszony kolejny termin licytacji? Jak powinien prawidłowo postąpić komornik?"
Odpowiedź prawnika: Brak możliwości przeprowadzenia licytacji
Zarówno w przypadku egzekucji z ruchomości jak i egzekucji z nieruchomości może być licytacja może zostać przeprowadzona zarówno w miejscu gdzie rzeczy te się znajdują jak też każdym innym miejscu. Jeżeli ruchomości zostały zajęte i pozostawione w posiadania dłużnika, komornik nie ma obowiązku prowadzić egzekucji w miejscu gdzie rzeczy się znajdują. Kupujący na egzekucji rzeczy ma roszczenie o wydanie ich przez dłużnika. Jeżeli dłużnik nie chce wydać rzeczy nabywcy, komornik odbiera przedmiot licytacji dłużnikowi i wprowadza nabywcę w posiadanie.
Miejsce przeprowadzenia licytacji komornik wskazuje w obwieszczeniu o przeprowadzeniu licytacji.
W przypadku gdy licytacja nie mogła się odbyć z powodu braku możliwości przeprowadzenia jej na miejscu wyznaczonym w obwieszczeniu, komornik powinien wyznaczyć nowy termin licytacji. W przypadku nieruchomości komornik powinien wyznaczyć nowy termin licytacji, po wcześniejszym uzgodnieniu z sądem, której termin powinien zostać wyznaczony nie wcześniej niż dwa tygodnie przed ponowną licytacją.
W przypadku licytacyjnej sprzedaży ruchomości komornik zawiadamia dłużnika nie później niż 3 dni przed ponowną licytacją. Licytacja może się odbyć nie wcześniej niż tydzień od dnia ogłoszenia o licytacji.
W postanowieniu o wyznaczeniu terminu licytacji komornik może wyznaczyć inne miejsce przeprowadzenia licytacji, tak aby ewentualny brak możliwości wejścia do siedziby (miejsca zamieszkania) dłużnika nie uniemożliwiał przeprowadzenia licytacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 1968 r. w sprawie czynności komorników licytacja dotycząca nieruchomości powinna odbyć się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują (chyba, że wierzyciel się temu sprzeciwia).
Żaden przepis nie upoważnia komornika do usunięcia zabezpieczeń i wejścia do siedziby (miejsca zamieszkania) dłużnika celem przeprowadzenia licytacji. W razie potrzeby komornik może korzystać z pomocy Policji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?