e-prawnik.pl Porady prawne

Budynki przy współużytkowaniu wieczystym

Pytanie:

Czy jest możliwa sytuacja, w której właściciel ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego działki gruntu jest jednocześnie jedynym właścicielem posadowionych na tejże działce budynków, a drugi współwłaściciel posiada tylko udział w prawie użytkowania wieczystego, nie będąc właścicielem żadnego ze znajdujących się na tej nieruchomości budynków?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Budynki przy współużytkowaniu wieczystym

24.1.2006

W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze współużytkowaniem wieczystym, własność budynków należy do wszystkich współużytkowników. Nie może zaistnieć taka sytuacja, kiedy jeden ze współużytkowników jest jedynym właścicielem znajdujących się na działce będącej przedmiotem współużytkowania budynków. Są one wszystkie przedmiotem współwłasności.

Nawet w sytuacji, gdy budynki zostały wzniesione kosztem jednego ze współużytkowników, stanowią one współwłasność wszystkich współużytkowników.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Budynki przy współużytkowaniu wieczystym

Adrian

16.10.2009 15:5:14

Re: Budynki przy współużytkowaniu wieczystym

jestem w posiadaniu 348/1000 udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu. 652/1000 udziałów posiada spółka, która wybudowała na pewnym obszarze lokale handlowe. czy w takim układzie mogę domagać się 34,8% czynszu który płaci im dzierżawca?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ