Cesja wierzytelności przedawnionych
Pytanie:
"Klient prowadzi firmę zajmującą się transportem. W 2004 r zawarł umowę na wywóz odpadów z pośrednikiem. Wystawił faktury za wywóz w dniu 31-12-2004 z terminem zapłaty 14-dni, do dnia dzisiejszego nie otrzymał zapłaty. Czy w tym przypadku, jeżeli należność się przedawniła, można sprzedać faktury, poprzez cesję, firmie, która współpracuje z dłużnikiem? "
Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności przedawnionych
Zgodnie z kodeksem cywilnym, zbywca wierzytelności ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelność mu przysługuje. Przedawnienie wierzytelności nie sprawia, że wierzytelność przestaje istnieć, nie mniej jednak sprawia, że zobowiązanie staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym, a to oznacza, że w razie, gdy dłużnik skutecznie podniesie zarzut przedawnienia, nie będzie można skutecznie domagać się zapłaty. Zarzut przedawnienia będzie mógł dłużnik podnieść również wtedy, jeżeli zapłaty będzie dochodziła osoba która zakupiła dług, gdyż dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie.
Podsumowując, można sprzedać przedawnioną wierzytelność, o ile druga strona zgodzi się ją zakupić, należy jednak poinformować drugą stronę, że jest to wierzytelność przedawniona. Pamiętać również należy, że dłużnik może w stosunku do kupującego wierzytelność podnieść skutecznie zarzut przedawnienia i wtedy nie otrzyma on zapłaty. Natomiast, jeżeli mimo przysługujących mu uprawnień, dłużnik zgodzi się zapłacić, jego świadczenie nie będzie nienależnym.
Jeżeli wierzytelność przedawniona zostanie sprzedana innemu kontrahentowi, naszym zdaniem, nie będzie mógł on również dokonać jej potrącenia, gdyż potrącenie przedawnionej wierzytelności jest dopuszczalne, jeżeli w pierwszej chwili, gdy potrącenie było dopuszczalne, wierzytelność ta jeszcze się nie przedawniła. Aby można było można dokonać potrącenia wierzytelności, obydwie strony powinny być wzajemnie swoimi dłużnikami i wierzycielami. Wprawdzie zasada tożsamości osób przy dokonywaniu potrącenia nie jest bezwzględna, jednakże wyjątki muszą wyraźnie wynikać z ustawy, co w opisywanym przypadku nie występuje. W opisywanej sytuacji, potrącenie byłoby możliwe zatem dopiero z chwilą kupna wierzytelności, a więc już w chwili, gdy wierzytelność się przedawniła.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?