Charakterystyka umowy najmu

Pytanie:

"Jakie istotne regulacje powinna zawierać umowa najmu i jakie występują praktyczne różnice pomiędzy najmem lokali mieszkalnych i najmem lokali użytkowych?"

Odpowiedź prawnika: Charakterystyka umowy najmu

Umowa najmu, aby mogła dojść do skutku powinna przede wszystkim określać przedmiot najmu i czynsz. Umowa, która nie określa jednego z tych podstawowych elementów nie ma mocy prawnej i nie wywiera skutków prawnych. Ponadto umowy najmu mogą zawierać szereg klauzul dodatkowych, dostosowujących stosunek najmu do indywidualnych potrzeb najemcy i wynajmującego. Umowa najmu lokali mieszkalnych ze względu na swój cel podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta dotyczy przede wszystkim możliwości rozwiązania stosunku najmu. Regulacją, która w szczególności ogranicza swobodę w tej materii jest ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r Nr 71, poz. 733 ze zm.). Ponadto różnice miedzy najmem lokali użytkowych a mieszkalnych wynikają z przepisów kodeksu cywilnego, zawartych w art. 659-692 kc. W przypadku umów najmu lokali użytkowych stosowana jest często klauzula pozwalająca na wcześniejsze rozwiązanie stosunku najmu, w razie likwidacji działalności przez najemcę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika