Choroba dłuższa niż okres trwania umowy

Pytanie klienta:

""Umowa o pracę na czas określony wygasła w dniu 31.01.04 i nie została przedłużona. Pracownik przyniósł 30 stycznia zwolnienie lekarskie od 30.01 do 08.02.04. Czy pracodawca jest zobowiązany do uregulowania wszelkich należności: wypłata wynagrodzenia, urlop, zasiłek chorobowy do ostatniego dnia umowy na czas określony czyli do 31 stycznia - czy do końca zwolnienia lekarskiego, którego termin przekracza termin umowy o pracę. Jaki jest termin do obowiązkowego wystawienia świadectwa pracy pracownikowi przez pracodawcę?""

Odpowiedź prawnika:

Umowa o pracę na czas określony nie ulega przedłużeniu z tej przyczyny, iż pracownik zachorował w jej końcowej fazie i okres choroby rozpoczyna się w czasie trwania stosunku pracy. Pracodawca ma obowiązek uiścić wszelkie należności za okres do 31 stycznia.

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje równocześnie z zakończeniem stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest niezwłocznie  wydać pracownikowi świadectwo pracy. Oznacza to, że świadectwo powinno być wydane bez nieuzasadnionego opóźnienia.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.