Ciąża a wyjazd zagranicę

Pytanie:

"Kobieta jest zatrudniona na czas nieokreślony, jest w 6 miesiącu ciąży. Mieszka w Polsce. Mąż - Anglik w Wielkiej Brytanii. Kobieta od miesiąca przebywa na zwolnieniu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Zdecydowała, że wyjedzie do Anglii urodzi dziecko i zostanie tam do ok. roku. Co powinna zrobić, kogo powiadomić, aby móc otrzymywać nadal wynagrodzenie z ZUS? "

Odpowiedź prawnika: Ciąża a wyjazd zagranicę

Z opisu sytuacji wynika, iż kobieta otrzymuje, już nie od pracodawcy, a od ZUS, zasiłek chorobowy, gdyż jest na zwolnieniu lekarskim.

Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.  Za wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia uważa się na przykład wykorzystuje zwolnienie na  załatwianie spraw poza domem, jeśli ze zwolnienia wynika, że stan zdrowia mu na to nie pozwala. Innym przykładem może być np. wyjazd w celach turystycznych. Nie wydaje się jednak, by działanie opisane w pytaniu było wykorzystywaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Wyjazd za granicę nie uniemożliwia otrzymania zasiłku, należy tylko ustalić sposób jego przekazywania. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

  • wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,  
  • określające początkową i końcową datę tej niezdolności.  

W przypadku zaświadczeń wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie jest potrzebne ich tłumaczenie. Jeśli więc np. zwolnienie skończy się w trakcie pobytu w Anglii, nie ma problemu z wystawieniem kolejnego.  

W opisywanym przypadku, zgodnie z zasadami koordynacji w świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa, świadczenia przysługują zgodnie z ustawodawstwem polskim i zobowiązanym do ich wypłacenia jest ZUS. Może ZUS złożyć wniosek o przekazywanie zasiłku chorobowego do państwa zamieszkania (pobytu), w tym przypadku do Anglii. We wniosku należy wskazać numer rachunku bankowego. 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sylwia 2016-08-25 11:22:46

    Witam, od 2 tygodni jestem na zwolnieniu lekarskim i nie wiem czy zwolnienie to nie zostanie przedłużone gdyż źle znoszę ciążę. Pracuję jako fizjoterapeuta z dziećmi niepełnosprawnymi i wykonywane obowiązki też nie wpływają korzystnie. W takim razie mam pytanie czy będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży (początek ciąży) mogę wyjechać do męża który jest w Norwegii? Czy z tego powodu mogę mieć problemy z Zus-em?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika