Ciąża w trakcie zwolnienia chorobowego

Pytanie:

"Czy zajście w ciążę w czasie zwolnienia chorobowego, gdy dodatkowo ciąża uniemożliwia pracę ze względu na powikłania (może być potraktowana jak choroba), przedłuża maksymalny okres trwania zwolnienia chorobowego, którym jest 6 lub ewentualnie 9 miesięcy?"

Odpowiedź prawnika: Ciąża w trakcie zwolnienia chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 9 miesięcy. Jak z powyższego wynika maksymalny okres przebywania na zwolnieniu w pani przypadku to 6 miesięcy, o ile stan zdrowia to uzasadnia. Jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży to zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sylwii 2013-02-25 20:10:07

    jestem na zwolnieniu lekarskim od 3.01.2013 r.-04.03.2013 r.Dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Czy mogę przejść odrazu na zwolnienie na ciążę(270 dni)?czy muszę zrobić przerwę między zwolnienieniami 60 dni zeby okres zasiłkowy starczył mi do końca ciąży?.Dowiedziałam się, że okres rozliczeniowy to 182 dni,ja w dniu 4.03.2013 r.wykorzystam 61 dni czy to będzie odjęte od tych 182 dni czy ciąża to odnowa liczony okres zasiłkowy trwający 270? Dziękuje pięknie za pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika