CIT-2 a rozpoczęcie działalności spółki

Pytanie:

"Akt notarialny spółki został podpisany 20 grudnia ubiegłego roku. W KRS spółka została zarejestrowana 24 lutego. Do tej pory nie otrzymała nr NIP. Za jaki okres powinna zostać złożona pierwsza deklaracja CIT-2? Jeśli spółka chce rozliczać rok 2004 razem z bieżącym - za jaki okres powinny zostać składane deklaracje (np. od 20.12.2004 do 31.01.2005)? Czy w takim przypadku należy złożyć jakieś oświadczenie do US i KRS?"

Odpowiedź prawnika: CIT-2 a rozpoczęcie działalności spółki

W świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Fakt nie otrzymania numeru NIP nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.

Jednak zgodnie z art. 8 ust. 2 i 2a cytowanej ustawy, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dopóki zatem spółka nie rozpoczęła działalności, nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych. Dopiero pierwsza czynność w ramach działalności gospodarczej skutkuje rozpoczęciem roku podatkowego i obowiązkiem składania deklaracji.

Pierwszą deklarację CIT-2 należy złożyć za okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca miesiąca rozpoczęcia działalności. W sprawie pierwszej deklaracji CIT-2 nie składa się żadnych oświadczeń.

Warto dodać, że przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać:

  • od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność (art. 8 ust. 2a ustawy) albo

  • do końca roku podatkowego, w którym rozpoczęto działalność.

Jeżeli rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym, wówczas pierwszy rok podatkowy trwa wyłącznie do końca roku podatkowego wybranego przez spółkę, nawet gdyby to było kilka dni.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika