Czas pracy w ruchu ciągłym

Pytanie:

"Czy według obowiązującego znowelizowanego kodeksu pracy wymiar czasu pracy rzutuje na wysokość urlopu tzn. 1/2 etatu (4 godziny dziennie, okres zatrudnienia ponad 10 lat)ma prawo do 26 dni urlopu. Czy w systemie 4 brygadowym (ruch ciągły) obowiązuje przepis 11 nieprzerwanych godzin na dobę i 35 nieprzerwanych godzin tygodniowo odpoczynku obejmujących co do zasady niedziele? Czy w tym systemie pracy każda niedziela powinna być uwzględniana w takim rozliczeniu?"

Odpowiedź prawnika: Czas pracy w ruchu ciągłym

Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem pracy na dzień 1 stycznia 2004 r. wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu przysługujący mu; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Skoro okres zatrudnienia pracownika to ponad 10 lat, to przysługuje mu 26 dni urlopu, gdy pracuje na pełny etat, pracownik zatrudniony na 1/2 etatu ma prawo do 13 dni urlopu wypoczynkowego. Opis zasad pracy w ruchu ciągłym znajduje się w poradzie Czas pracy w ruchu ciągłym


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika