Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie przepisów:
- ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) (dalej: k.p.),
Wzięliśmy pod uwagę również wskazania doktryny oraz aktualny stan orzecznictwa polskich sądów powszechnych.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Konkretyzacja tego obowiązku następuje w przepisach Kodeksu pracy dotyczących zdobywania lub uzupełniania wiedzy przez pracownika (art. 1031 - 1036 k.p.). W zakresie pracowniczego dokształcania Kodeks wyróżnia dwie sytuacje, tj. podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy lub też dokształcanie całkowicie we własnym zakresie. Tylko w pierwszym przypadku pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy, do którego prawo wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy (art. 1031 § 2 k.p.). Wymiar urlopu jest uzależniony od rodzaju dokształcania podjętego przez zatrudnionego i wynosi:
Jak widać, ilość dni urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju egzaminu kończącego cykl nauki, co warunkuje też wystąpienie samego prawa do wspomnianego urlopu. Jeżeli bowiem nauka nie będzie kończyła się jednym z egzaminów wymienionych w art. 1031 § 2 k.p., to pracownik nie będzie mógł skorzystać z płatnego wolnego na naukę.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 u.z.l. lekarz ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego. Szczegółowe kwestie związane z kształceniem ustawicznym lekarzy uregulowane zostały w Rozporządzeniu. Przepisy tego rozporządzenia określają jednak tylko formy realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, liczbę punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego oraz zasady prowadzenia ewidencji doskonalenia zawodowego.
Art. 1 tego projektu przewidywał, że:
Lekarz, lekarz dentysta realizując obowiązek doskonalenia zawodowego wynikający z art. 18 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (...) ma prawo do: