Czy obowiązuje postanowienie po uchyleniu decyzji
Pytanie:
"W 2000 roku Starostwo powiatowe na wniosek strony wszczęło postępowanie w stosunku do decyzji ostatecznej pozwolenia na budowę. Wydało ono postanowienie o wszczęciu postępowania następnie drugie postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych i w końcu decyzję. Od decyzji było odwołanie do wojewody który wydał decyzję. Postępowanie trwało dosyć długo bo około 8 lat. w 2008 roku WSA uchylił decyzje wojewody i poprzedzającą ja decyzje starosty. Czy postanowienie o wszczęciu postępowania i wstrzymaniu robót budowlanych obowiązują po uchyleniu decyzji przez WSA i urząd musi zakończyć postępowanie wydając nową decyzję. Czy pismo -wniosek strony o wszczęciu postępowania na podstawie którego urząd wszczął postępowanie w 2000r nadal jest ważne czy w związku z uchyleniem decyzji ostatecznych sprawa jest zakończona. "
Odpowiedź prawnika: Czy obowiązuje postanowienie po uchyleniu decyzji
W związku z tym, iż sąd administracyjny uchylił decyzję wojewody i starosty, to postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek w 2000 r. toczy się dalej (postanowienie o jego wszczęciu nadal obowiązuje, uchylona została bowiem jedynie decyzja je kończąca) i powinno polegać na ponownym rozpatrzeniu sprawy przez organ, zgodnie z wytycznymi sądu administracyjnego zawartymi w orzeczeniu (organ administracyjny w tej konkretnej sprawie jest nimi związany), a następnie zostać zakończone wydaniem nowej decyzji. Jaka będzie treść tej nowej decyzji zależy od treści orzeczenia sądu administracyjnego, tzn. z jakich względów uchylił on wspomniane decyzje starosty i wojewody (w zależności od tego organ powinien wydać nową, niewadliwą decyzję, bądź w ogóle umorzyć postępowanie, wszystko zależy od konkretnej sytuacji). Orzeczenie sądu administracyjnego samo nie kończy sprawy, gdyż sąd taki co do zasady nie ma kompetencji do merytorycznego rozpatrzenia sprawy.
Zgodnie z art. 154 par. 1 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w razie bezczynności organu po wyroku uchylającym orzeczenie, strona może wezwać organ pisemnie do wykonania wyroku bądź załatwienia sprawy, a następnie (w razie bezskuteczności tego wezwania) wnieść skargę do sądu administracyjnego, który może temu organowi wymierzyć grzywnę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?