Czy od radcy prawnego lub adwokata można żądać odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania?

Pytanie:

"Czy od radcy prawnego lub adwokata zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia można żądać odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania? "

Odpowiedź prawnika: Czy od radcy prawnego lub adwokata można żądać odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania?

Należy rozważyć odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zobowiązania. Od zleceniobiorcy można przy tym żądać nie tylko zwrotu rzeczywistych strat w majątku, ale także utraconych korzyści. Przy wykonywaniu obowiązków wynikających z umowy zlecenia radca prawny nie odpowiada bowiem za końcowy efekt sprawy, a za staranne działanie.

Możliwość pociągnięcia radcy prawnego do odpowiedzialności odszkodowawczej powstaje dopiero wtedy, gdy powierzone mu czynności zostały wykonane bez wymaganej staranności, niedbale, bądź w sytuacji, gdy w ogóle nie zostały podjęte. Warto przytoczyć w tym miejscu treść wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004r. sygn. V CK 297/04. SN uznał, że adwokat i radca prawny odpowiadają za szkody wyrządzone mocodawcy wskutek własnych zaniedbań i błędów prowadzących do przegrania sprawy, której wynik byłby korzystny dla tej strony, gdyby pełnomocnik zachował należytą staranność. Mocodawca może żądać odszkodowania, a sąd orzekający w sprawie powinien oceniać należytą staranność wymaganą od adwokata i radcy przy uwzględnieniu profesjonalnego charakteru ich działalności.

Zgodnie z ustawą o radcach prawnych, osoby wykonujące ten zawód podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za zawinione, nienależyte wykonywanie zawodu radcy prawnego, a także za czyny sprzeczne ze ślubowaniem radcowskim lub zasadami etyki radcy prawnego. Wskazać jednak trzeba, że samorząd orzekając o odpowiedzialności dyscyplinarnej radcy prawnego samorząd nie ma możliwości zasądzenia odszkodowania na rzecz poszkodowanego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika