Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Taka umowa nie będzie dopuszczalna w świetle prawa. Majątek wspólny małżonków w czasie trwania małżeństwa jest niepodzielny. Żona zawierając (za zgodą męża, która jest wymagana na podstawie art. 37 § 1 pkt. 1 kro) umowę najmu z mężem jako drugą stroną tej umowy wynajmuje de facto mężowi, jego własny dom.
Poważne wątpliwości budzi dopuszczalność konstrukcji prawnej takiej umowy. Problem nie powstałby, gdyby dom wchodził w skład majątku osobistego żony. W takim przypadku to ona jest jego jedyną właścicielką i może nim rozporządzać (również bez zgody męża). Natomiast w opisanej przez Panią sytuacji doszłoby do wynajęcia domu jego właścicielowi.
Konstrukcja ustawowego ustroju małżeńskiego przesądza niedopuszczalność takiej umowy. Majątek wspólny małżonków tworzy tzw. wspólność bezudziałową. Zwykła wspólność w częściach ułamkowych pozwalałaby na wynajęcie udziału we własności nieruchomości wraz z określeniem sposobu używania. Jednakże ze względu na fakt, że wspólność majątkowa małżeńska jest wspólnością bezudziałową, wszystkie składniki tego majątku należą w równym stopniu do obojga małżonków bez możliwości określenia ich udziałów w trakcie trwania małżeństwa. Zatem rzeczona umowa najmu prowadziłaby w konsekwencji do wynajęcia domu jego właścicielowi.
Najem, o którym mowa, byłby dopuszczalny gdyby dom wchodził w skład majątku osobistego żony, czego można dokonać na podstawie umowy lub gdyby zmieniono ustrój majątkowy małżeński na np. rozdzielność majątkową z określeniem udziałów w prawie własności domu.