Czynności rodziców przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
Pytanie:
"Jakie czynności rodziców uznać należy za przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka?"
Odpowiedź prawnika: Czynności rodziców przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
Nie jest możliwe w sposób enumeratywny wyliczenie wszystkich czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu. Nie ma bowiem jednego obiektywnego kryterium pozwalającego na rozróżnienie tych czynności. W doktrynie za przykład czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu podaje się np. zbycie lub obciążenie nieruchomości, bardziej wartościowych rzeczy lub praw majątkowych, zaciąganie pożyczek, zawieranie umów darowizn. W świetle uchwały całej Izby Cywilnej SN z 24 czerwca 1961 r. (I CO 16/61, OSNCP 1963, nr 9, poz. 187) należy zauważyć, iż czynność prawna dotycząca majątku małoletniego dziecka i przekraczająca zakres zwykłego zarządu, dokonana przez rodziców bez uprzedniego zezwolenia sądu opiekuńczego jest bezwzględnie nieważna.
Czynnościami zwykłego zarządu są natomiast dokonywanie wydatków bieżących na utrzymanie dziecka, jego rozwój psychofizyczny, utrzymanie w należytym stanie jego rzeczowych składników majątku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?