Czynności w sprawach ze stosunku pracy kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez powiat

Pytanie:

"Czy starosta jest uprawniony do dokonywania czynności w sprawach ze stosunku pracy kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez powiat?"

Odpowiedź prawnika: Czynności w sprawach ze stosunku pracy kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez powiat

W tej kwestii wypowiadał się m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 2 grudnia 2004 r., sygn. I PK 81/2004, gdzie stwierdził, że do dokonywania czynności w sprawach ze stosunku pracy kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez powiat uprawniony jest starosta powiatowy. Sąd swoje stanowisko uzasadniał w następujący sposób: „Regulacja prawna statusu pracowniczego dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, utworzonego przez organ samorządu terytorialnego nie jest przejrzysta. W myśl art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej podmiot, który utworzył publiczny z.o.z., nawiązuje z kierownikiem tego zakładu stosunek pracy na podstawie powołania, umowy o pracę albo zawiera z nim umowę cywilnoprawną. Powód został zatrudniony na podstawie powołania. Stosownie do art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, do zadań zarządu powiatu należy m.in. zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.

Przepis art. 36 ust. 2 ustawy samorządowej stanowi, że status prawny pracowników starostwa powiatowego i jednostek organizacyjnych powiatu określa odrębna ustawa. Jako odrębną ustawę w rozumieniu tego przepisu należy traktować ustawę z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Pracownicy samorządowi, to między innymi pracownicy zatrudnieni w powiatowych jednostkach organizacyjnych (art. 1). Publiczny z.o.z. jest powiatową jednostką organizacyjną. Stosownie do art. 4 pkt 4 ustawy o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy za podmioty określone w art. 1, zwane pracodawcami samorządowymi, wobec kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych, będących samodzielnymi pracodawcami samorządowymi dokonuje przewodniczący zarządu danej jednostki terytorialnej. Przewodniczącym zarządu powiatu jest starosta (art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym)”.

Zatem to przewodniczący zarządu określonej jednostki terytorialnej jako przedstawiciel podmiotu tworzącego zakład opieki zdrowotnej będzie tą osobą, do której kompetencji należeć będą sprawy z zakresu prawa pracy wobec kierownika ZOZ, w tym te dotyczące przyznawania premii na podstawie regulaminu wynagradzania. Będzie to więc wójt (burmistrz lub prezydent miasta), zarząd powiatu oraz województwa reprezentowany odpowiednio przez starostę lub marszałka województwa. Dla potwierdzenia powyższej tezy można przywołać regulację z ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. 2000 r., Nr 26 poz. 306), która znajdzie zastosowanie do kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – art. 2 pkt. 10. Ustawa ta zawiera ograniczenia w wysokości przyznawania określonych świadczeń na rzecz danej grupy osób – m.in. w zakresie nagrody rocznej. Taką nagrodę w stosunku do dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przyznaje na wniosek rady społecznej, organ administracji rządowej właściwy do utworzenia tego zakładu lub organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, która ten zakład utworzyła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika