Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Terminy rozliczeń i wymogi formalne tychże rozliczeń od podatku od spadku i darowizn określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn z dnia 04 maja 2001 (Dz. U. nr 40, poz. 462 z późn.zm). Zeznanie podatkowe składa się w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, tzn. (w trybie art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn) od dnia złożenia oświadczenia o darowiźnie.
Ustawa o podatku od spadku i darowizn wprowadza formę szczególną na potrzeby umowy darowizny – art. 6 ust. 1 pkt. 4. Co do zasady oświadczenie darczyńcy ma być złożone w formie aktu notarialnego, lecz w przypadku niezachowania tej formy, uznaje się za zawartą umowę darowizny w dacie spełnienia przyrzeczonego świadczenia. W opisanym stanie faktycznym darowizna „dokonała” się przez pobranie pewnych sum pieniężnych z konta darczyńcy (posiadacza rachunku), lecz czy jest to spełnienie przyrzeczonego świadczenia poprzez upoważnienie do rachunku bankowego, trudno ocenić. Przypuszczalnie organy podatkowe, na potrzeby stwierdzenia istnienia zobowiązania podatkowego, tak zinterpretowałyby zaistniałą sytuację, lecz ocena prawna nie jest jednoznaczna.
Określenie „czysta wartość” została wprowadzona art. 7 ust. 1 i oznacza ona, iż za podstawę opodatkowania należy przyjąć wartość nabytych rzeczy i praw w drodze darowizny, po potrąceniu długów i ciężarów. Tym samym, kwoty wydatkowane na utrzymanie darczyńcy, nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od darowizn, zaś pozostałe otrzymane środki pieniężne powinny stanowić podstawę opodatkowania.
Określenie grup podatkowych zawiera art. 14 ust. 3. Pojęcia mniej powszechne, jak zstępni i wstępni, oznaczają rodziców (wstępni) i dzieci (zstępni). Tym samym matka i córka należą do pierwszej grupy podatkowej, korzystającej z szeregu zwolnień i ulg podatkowych, jak choćby z limitu kwoty wolnej, dla tej grupy przewidzianej na poziomie 9.637 zł. Zgodnie z art. 15 podatnik na potrzeby obliczenia należnego podatku od darowizny, winien go obliczać wg przedstawionej skali, z uwzględnieniem kwoty wolnej oraz „przynależności” do grupy podatkowej.