Darowizna na rzecz małoletniego
Pytanie:
"Przed zawarciem związku małżeńskiego otrzymałam w spadku po zmarłym ojcu 1/3 działki leśnej. Po ślubie z moim obecnym mężem ustanowiliśmy notarialnie współwłasność posiadanych majątków, w wyniku czego mąż stał się współwłaścicielem mojej części działki. Czy mąż może notarialnie przekazać swoją część działki na własność naszej 12- letniej córce i czy córka musi być obecna osobiście u notariusza, aby wyrazić na to zgodę?"
Odpowiedź prawnika: Darowizna na rzecz małoletniego
Osoby poniżej 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych. Osoby te nie mogą samodzielnie zawierać umów. Czynności prawne za taką osobę dokonywać może jej przedstawiciel ustawowy. Jednakże w sprawach które przekraczają zakres czynności zwykłego zarządu, do ich dokonania konieczna będzie zgoda sądu opiekuńczego. Nabycie nieruchomości bez wątpienia stanowi czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Inaczej jednak przedstawiała się będzie sytuacja prawna czynności prawnej odpłatnej i czynności prawnej pod tytułem darmym. W orzecznictwie powszechnie przyjmuje się pogląd, według którego odpłatne nabycie przez osobę nie posiadającą zdolności do czynności prawnych przedmiotu o znacznej wartości majątkowej wymaga zgody sądu opiekuńczego, natomiast nieodpłatne nabycie przedmiotu o znacznej wartości majątkowej, nawet nieruchomości w stanie wolnym od jakichkolwiek obciążeń, nie wymaga zgody sądu opiekuńczego (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 r., III CZP 73/76, OSNCP 1978 r., nr 2, poz. 19). Nie każda jednak darowizna na rzecz osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych nie będzie wymagała zgody sądu opiekuńczego, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Zasadą jest, że przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców, żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka. W takim przypadku dziecko reprezentuje ustanowiony przez sąd kurator. Wyjątek stanowią czynności prawne polegające na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka. Darowizna nieobciążliwa (z którą nie wiążą się żadne koszty ze strony obdarowanego, np. polecenie) stanowi bezpłatne przysporzenie i z tego względu rodzic dokonujący czynności prawnej na rzecz dziecka może jednocześnie reprezentować je jako druga strona umowy darowizny.
Ponieważ córka nie posiada zdolności do czynności prawnych (nawet ograniczonej), jej udział w dokonywaniu czynności prawnych (u notariusza) jest bezprzedmiotowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?