Definicja ?stalkingu?

Pytanie:

"Jak doktryna definiuje pojęcie stalkingu?"

Odpowiedź prawnika: Definicja ?stalkingu?

Zjawisko to zaliczane jest do przemocy emocjonalnej.
D. Woźniakowska-Fajst podaje, że „stalking" to każda ingerencja w psychikę innej osoby. Godzi ona w jej emocje, wywołuje negatywne dla niej skutki – zarówno jednorazowe, jak i długotrwałe; mogące się ujawnić od razu lub być odsunięte w czasie. Do specyfiki każdej przemocy emocjonalnej, także w przypadku nękania, należy powtarzalność zachowań sprawcy.
Literatura prawnicza wskazuje na liczne wątpliwości odnośnie znaczenia pojęcia „nękania” które do tej pory nie funkcjonowało w Kodeksie Karnym. Komentatorzy wskazują:
„Ze słownikowej definicji tego terminu wynika, że nękać to ustawicznie dręczyć, trapić, niepokoić (czymś) kogoś; dokuczać komuś, nie dawać chwili spokoju czy bezustannie niepokoić, gnębić, prześladować kogoś; nie dawać wytchnienia, spokoju; trapić. Znamię czasownikowe wyczerpuje zatem tylko te sytuacje, w których sprawca sprawia przykrość pokrzywdzonemu czy krzywdzi go. Tymczasem w typowym przebiegu „procesu nękania", zwłaszcza na początku swojego zainteresowania pokrzywdzonym, sprawca nie krzywdzi go, przeciwnie – przysyła kwiaty, prezenty, listy miłosne itp ”


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika