Dłużnik osobisty a dłużnik rzeczowy

Pytanie:

"Czy każdoczesny właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką jest: dłużnikiem rzeczowym odpowiadającym do wysokości wartości nieruchomości, czy dłużnikiem rzeczowym i osobistym, ale odpowiadającym tylko do wysokości kwoty hipoteki wpisanej do księgi wieczystej? Na jakiej podstawie i co oznacza bycie dłużnikiem rzeczowym i dłużnikiem osobistym? "

Odpowiedź prawnika: Dłużnik osobisty a dłużnik rzeczowy

Dłużnik osobisty to osoba zobowiązania do pewnego świadczenia na podstawie jakiegoś tytułu prawnego (z umowy, z ustawy itp.). Odpowiada ona za niewykonanie zobowiązania całym swoim majątkiem.

Z kolei istotą prawa wynikającego z hipoteki jest to, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ust.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Według przeważającego w literaturze stanowiska oznacza to, że właściciel nieruchomości obciążonej jest dłużnikiem rzeczowym. Jego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości sumy hipotecznej. Suma ta nie musi być równa całej wartości nieruchomości. Dłużnik rzeczowy zatem "odpowiada z rzeczy".

Ta sama osoba może być jednocześnie dłużnikiem osobistym i dłużnikiem rzeczowym. Wówczas odpowiada ona całym swoim majątkiem, ale w stosunku do części obciążonej hipoteką, wierzyciele hipoteczni mają pewną przewagę nad wierzycielami osobistymi (tj. korzystają z pierwszeństwa i nie muszą się w zasadzie obawiać skutków wyjścia obciążonej nieruchomości z majątku dłużnika). Sam fakt ustanowienia hipoteki na nieruchomości nie czyni jednak z jej właściciela dłużnika osobistego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika