Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Odpowiedzialność dłużnika rzeczowego z racji ustanowienia hipoteki ogranicza się tylko do kwoty hipotecznej. W opisanym przypadku odpowiedzialność dłużnika rzeczowego ogranicza się zatem do kwoty 80 000 zł.
Co prawda stosownie do art. 69 ustawy o księgach wieczystych i hipotece hipoteka zabezpiecza także odsetki (nieprzedawnione) i koszty postępowania, ale nie zmienia to granic odpowiedzialności. Odsetek i kosztów można dochodzić tylko w ramach kwoty hipotecznej. Gdy - jak w opisanym przypadku - kwota ta jest niższa niż wierzytelność, w praktyce wierzyciel nie uzyska ich od dłużnika rzeczowego.
Odnośnie odsetek należy zauważyć, że od dłużnika rzeczowego nie można dochodzić "osobnych" odsetek za racji tego, iż nie zapłacił kwoty w wyznaczonym terminie. Można dochodzić tych odsetek, które narastają od wierzytelności od chwili, gdy stała się wymagalna od dłużnika osobistego (czyli tych samych, których można żądać od dłużnika osobistego z racji jego zwłoki). Należy jednak jeszcze raz powtórzyć, że granica odpowiedzialności nie ulega zmianie i od dłużnika rzeczowego wierzyciel może uzyskać najwyżej tyle, na ile opiewa kwota hipoteczna.