Dobrowolne poddanie się karze

Pytanie klienta:

""Jeżeli zostanie skierowany przez prokuratora akt oskarżenia do sądu, to czy na pierwszym posiedzeniu mogę poddać się dobrowolnie karze wnioskując o wyrok w zawieszeniu? Czy w takim przypadku sąd uwzględnia wniosek oskarżonego, czy też sąd pomimo wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze może zastosować inne sankcje karne?""

Odpowiedź prawnika:

Wniosek w sprawie dobrowolnego poddania się karze należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy, najpóźniej do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania oskarżonego. Jest on możliwy tylko wtedy, gdy oskarżonemu zarzuca się popełnienie występku. Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku. Sąd może także uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany.

Wynika z tego, iż sąd nie jest związany wnioskiem oskarżonego. Może on odrzucić wniosek, jeśli uzna, że przesłanki do jego uwzględnienia nie zostały spełnione. Może także postawić warunek, iż wniosek będzie uwzględniony, o ile strony zgodzą się na zaproponowane przez sąd zmiany.