Dochodzenie należności po ogłoszeniu upadłości

Pytanie:

"Sąd karny uniewinnił dłużnika w sprawie potwierdzenia odbioru towaru na znaczną kwotę. Gdzie mogę w takiej sytuacji dochodzić zwrotu należności za towar, gdy w zakładzie dłużnika jest syndyk? Czy winno to nastąpić w drodze złożenia pozwu do sądu gospodarczego, czy wniosku do sędziego komisarza, który ogłosił upadłość zakładu albo bezpośrednio u syndyka o zaspokojenie długu z majątku pozostającego w zakładzie? Czy w razie braku majątku mogę dochodzić na drodze sądowej reszty długu? Czy mogę żądać na drodze sądowej, by dłużnicy z własngo majątku pokryli dług firmy?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności po ogłoszeniu upadłości

Z dniem ogłoszenia upadłości diametralnie zmienia się sytuacja dłużnika - upadłego. Cały jego majątek staje się masą upadłości. Wierzyciele dłużnika, wobec którego ogłoszono upadłość, nie mogą również dochodzić swoich należności na drodze postępowania sądowego, chyba że postępowanie zostało wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości.  W przeciwnym razie dochodzenie należności od upadłego odbywa się w drodze zgłoszenia wierzytelności do masy upadłości w trybie określonym przepisami Prawa upadłościowego i naprawczego. Zgłoszenie następuje "na ręce" sędziego-komisarza postępowania upadłościowego toczącego się przeciwko upadłem. Zgodnie z art. 239 Prawa upadłościowego i naprawczego, dokonuje się go na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie. Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela, który zgłasza wierzytelność. W zgłoszeniu należy podać:

  1. imię i nazwisko bądź nazwę albo firmę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania albo siedzibę;

  2. określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;

  3. dowody stwierdzające istnienie wierzytelności;

  4. kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;

  5. zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz sumę zabezpieczenia;

  6. w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;

  7. stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne.

Zgłoszona wierzytelność jest przyporządkowywana określonej kategorii. Zaspokojenie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym odbywa się w drodze podziału sum uzyskanych w toku postępowania upadłościowego. Jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności, należności dalszej kategorii wierzytelności zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości należności poprzedzającej kategorii, a gdy majątek nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności tej samej kategorii, należności te zaspokaja się stosunkowo do wysokości każdej z nich. Po zakończeniu postępowania upadłościowego wierzyciel może dochodzić należności zgłoszonej do masy upadłości, która nie została zaspokojona w toku upadłości. Tytułem egzekucyjnym jest wówczas wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego-komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela. Po nadaniu temu wyciągowi klauzuli wykonalności nadaje się on do wykonania, upadły może jednak bronić się zarzutem, że wierzytelność objęta listą wierzytelności nie istnieje albo że istnieje w mniejszym zakresie. Zarzut ten upadły może podnieść w drodze powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika