Dochodzenie odsetek z faktur

Pytanie:

"Chcę dochodzić na drodze sądowej odsetek od zapłaconych faktur. Za jaki okres mogę je naliczyć, gdyż myślałam że jest to okres 3 lat, a w związku z interpretacją sądu najwyższego w uchwale z 17.06.2003 stwierdzono jednoznacznie że roszczenia odsetkowe ulegają przedawnieniu według zasad dla długu głównego."

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie odsetek z faktur

Odsetki od należności są świadczeniem ubocznym roszczenia głównego. Dlatego też termin przedawnienia świadczenia głównego odnosi się także do przedawnienia roszczenia o odsetki wynikające z owego świadczenia. Jednakże roszczenie o odsetki, jeżeli już powstało, uzyskuje samodzielny byt prawny. Jeżeli więc np. świadczenie z tytułu umowy sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy stało się wymagalne dnia 15 marca 2001r., ulega ono przedawnieniu w dniu 15 marca 2003r. Jeżeli jednak w tym terminie powstało roszczenie o odsetki, np. od dnia 15 czerwca, roszczenie o odsetki przedawni się 15 czerwca 2003r. Należy zauważyć, że charakter roszczenia o odsetki powoduje, że staje się ono wymagalne terminowo - jeżeli odsetki narastają z każdym dniem zwłoki, roszczenie o zapłatę odsetek ulega przedawnieniu po upływie określonego terminu (np.przy umowie sprzedaży dokonanej w zakresie działalności gospodarczej sprzedawcy - 2 lat), z tym że termin ten liczony jest co do każdego dnia powstania roszczenia o odsetki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika