Dochodzenie zwrotu nienależnych pieniędzy

Pytanie:

"Księgowość przelała pieniądze na konto innego byłego pracownika w firmie przez pomyłkę. Pracownik nie chce oddać pieniędzy. Czy można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa? Jak nie to co można zrobić i jakie przepisy to regulują?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie zwrotu nienależnych pieniędzy

Działanie byłego pracownika, który nie chce zwrócić pieniędzy może być zakwalifikowane jako przestępstwo przywłaszczenia. Zgodnie z kodeksem karnym kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia mienia. Oczywiści nawet wyrok skazujący nie spowoduje automatycznego zwrotu zawłaszczonego mienia przez byłego pracownika, jeśli ten nie będzie chciał go zwrócić dobrowolnie. Niezbędne zatem będzie przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego i dochodzenie przez komornika zwrotu wypłaconych środków. Cały proces jest długotrwały. Można również dochodzić przed sądem cywilnym zwrotu świadczenia wypłaconego w oparciu o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu z pominięciem drogi karnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika