Dodatkowe zajęcie zarobkowe strażnika miejskiego
Pytanie:
"Czy strażnik miejski może zgodnie z prawem założyć spółkę z o.o. działającą jako agencja ochrony mienia w mieście, w którym pełni służbę? Czy działalność takiej spółki nie będzie obciążona zarzutem korupcji (Straż Miejska też działa w tym samym sektorze i posiada informacje bardzo przydatne dla agencji ochrony mienia)? Ponadto, jeśli ten strażnik miejski - wspólnik w agencji ochrony mienia - jest w tej agencji zatrudniany po godzinach pracy jako strażnik miejski, to czy ten fakt może zostać potraktowany jako naruszenie przepisu art. 15a Ustawy o nieuczciwej konkurencji w związku z art. 229 kodeksu karnego?"
Odpowiedź prawnika: Dodatkowe zajęcie zarobkowe strażnika miejskiego
Wg ustawy o strażach gminnych funkcjonariusz straży nie może bez zezwolenia komendanta podejmować innego zajęcia zarobkowego. Wynika z tego, że rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej przez strażnika miejskiego wymaga zezwolenia komendanta.
W sprawach dotyczących strażników, a nie uregulowanych w ustawie, mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ustawa ta stwierdza, że pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Podjęcie takich zajęć może skutkować wypowiedzeniem stosunku pracy, przy czym wystarczające jest tu już samo podejrzenie o stronniczość lub interesowność i nie wymaga wykazania konkretnych zdarzeń (faktów) stronniczości lub interesowności pracownika.
Prowadzenie przez strażnika miejskiego działalności gospodarczej w sferze ochrony mienia nie musi stać w sprzeczności z powyżej przytoczoną regulacją. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż w pewnych sytuacjach może to naruszać przepisy i skutkować wypowiedzeniem stosunku pracy. Będzie to pewnie zależało od konkretnych okoliczności danego przypadku.
Takie działanie nie może być natomiast czynem nieuczciwej konkurencji. Takim czynem jest działanie, które zagraża interesom innego przedsiębiorcy lub klienta. Straż Miejska nie jest natomiast przedsiębiorcą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?