Zastosowanie ustawy antykorupcyjnej

Pytanie:

"Jestem prezesem spółki z o.o. ze 100% udziałów gminy. Czy mogę zatrudnić się w innej spółce z o.o., zupełnie z innej branży i nie mającą ze spółką komunalną żadnych zależności, na niewielką część etatu lub umowę zlecenie? "

Odpowiedź prawnika: Zastosowanie ustawy antykorupcyjnej

Na wstępie należy zastanowić się, czy do osób pełniących funkcję prezesa w spółce z o.o. ze 100% udziałem gminy należy stosować ustawę z dnia 21 sierpnia 1997r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. 2006 nr 216 poz. 1584). Zgodnie z art. 2 pkt. 10 tejże ustawy stosuje się ją także do pracowników jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 % kapitału zakładowego lub 50 % liczby akcji, zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu oraz innych osób pełniących funkcje publiczne, jeżeli ustawa tak stanowi. Ustawę tę stosuje się także do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) (art. 2 pkt. 6). Jako, że jest Pan prezesem zarządu spółki komunalnej, która jest gminną osobą prawną, będzie Pan objęty rygorem tejże ustawy.  

Zgodnie z art. 4 ustawy nie może Pan zatem:

1) być członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego; 
2) być zatrudnionym lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność; 
3) być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych; 
4) być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą; 
5) posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 % akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10 % kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek; 
6) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.  

Jeżeli więc działalność w drugiej spółce nie byłaby związana z pełnieniem funkcji w organach spółki, może Pan podjąć w niej zatrudnienie. Zalecamy jednak ostrożność z uwagi na niedookreślone zwroty „stronniczość i interesowność", których wykazanie poprzez odpowiednią interpretację mogłoby narazić Pana na sankcje wynikające z ustawy antykorupcyjnej. W opisywanym stanie faktycznym wprawdzie takie okoliczności nie zachodzą, jednakże należy uważać, by nowo zajęte stanowisko nie zostało odebrane jako naruszenie przepisów ustawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika