Dokonanie darowizny przez pełnomocnika

Pytanie:

"Mojej koleżanki tata jest obywatelem RFN. Posiada część nieruchomości w Polsce w Gdyni. Chciałby tą swoją część przekazać w całości na swoją córkę. Niestety nie może przyjechać do Polski z powodu trudności finansowych. Czy zrzeczenie się praw do nieruchomości i pełnomocnictwo do reprezentowania Jego osoby przed polskimi urzędami administracji państwowej muszą stanowić oddzielne dokumenty, czy mogą być razem na jednej kartce?"

Odpowiedź prawnika: Dokonanie darowizny przez pełnomocnika

Przede wszystkim należy podkreślić, iż nie jest to żadne zrzeczenie się praw. Taka instytucja prawna w tym kontekście nie istnieje. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż ów Pan chce po prostu dokonać darowizny na rzecz swojej córki. Przedmiotem darowizny będzie zatem udział we współwłasności nieruchomości (domyślamy się, iż ów Pan nie jest jedynym właścicielem, że jest współwłaścicielem nieruchomości w Gdyni). W żadnym razie darowizna tej nieruchomości nie może zostać dokonana „na kartce”. W świetle prawa polskiego czynności prawne, których przedmiotem jest nieruchomość (bądź udział w nieruchomości) muszą mieć formę aktu notarialnego. Innymi słowy właściciel musi stawić się przed notariuszem, aby złożyć oświadczenie o dokonywanej darowiźnie. W świetle prawa jest to umowa darowizny i „rządzi się” zasadami wynikającymi z przepisów kodeksu cywilnego. Tylko w takiej formie możliwe jest zawarcie skuteczne umowy darowizny, czyli spowodowanie skutku, iż to córka tego Pana stanie się właścicielem udziału w nieruchomości (czyli de facto współwłaścicielem wspomnianej nieruchomości).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż darczyńca nie może wracać do kraju, zatem może w celu dokonania tej darowizny wyznaczyć pełnomocnika. Jednak w świetle prawa polskiego pełnomocnictwo do dokonania takiej czynności jak darowizna nieruchomości musi także mieć formę aktu notarialnego. W tym przypadku także nie może to być zwykła „kartka papieru”, choćby posiadała znaczek skarbowy. Skoro Pan ten nie może przyjechać do Polski, takiego pełnomocnictwa może udzielić poza jego granicami. Pełnomocnictwo udzielone poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej powinno zawierać podpis tego Pana uwierzytelniony urzędowo lub notarialnie oraz musi być poświadczone za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Pełnomocnictwo sporządzone w języku obcym powinno być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Z takim dokumentem pełnomocnik tego Pana może w Polsce dokonać darowizny na rzecz córki swojego mocodawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika