Dokumenty świadczące o byciu właścicielem

Pytanie:

"Jeśli w akcie notarialnym konkretna nieruchomość jest mi przepisana czy wówczas już jestem jej właścicielem, jaki muszę poczynić kolejny krok abym mogła sprzedać działkę?"

Odpowiedź prawnika: Dokumenty świadczące o byciu właścicielem

 Zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego to podstawowy i najistotniejszy warunek przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie bowiem z artykułem 158 kodeksu cywilnego forma aktu notarialnego jest niezbędna dla ważności umowy przenoszącej własność nieruchomości (tu sprzedaży). Zatem aby z punktu widzenia prawa była Pani właścicielem nieruchomości konieczne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego.

W przypadku przeniesienia własności nieruchomości to jednak nie wszystko. Potencjalny nabywca, który jako osoba nabywająca ową nieruchomość od Pani będzie chciał „sprawdzić” Pani prawo do niej zapozna się przedstawionym przez Panią dowodem własności, jakim jest akt notarialny, ale także sprawdzi księgę wieczystą tej nieruchomości. Jeżeli zatem chce Pani bez przeszkód i zgodnie z prawem teraz nabyć nieruchomość, a kiedyś w przyszłości zbyć (bez żadnych negatywnych konsekwencji) powinna Pani dopełnić obowiązku wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, którą Pani zakupi. Powinien tam znaleźć się zapis o tym, iż to Pani jest teraz właścicielem nieruchomości. Z punktu widzenia przepisów prawa, to księga wieczysta „daje świadectwo” stanowi prawnemu nieruchomości, czyli wskazuje kto jest jej właścicielem, czy taka nieruchomość nie jest obciążona jakimś prawem na rzecz osoby trzeciej (np. służebnością drogi koniecznej).

W praktyce jednak nie będzie Pani musiała spraw związanych z dokonaniem odpowiedniego wpisu dokonywać samodzielnie. Sporządzając umowę sprzedaży nieruchomości na Pani rzecz jako kupującego od jakiejś osoby X notariusz ma obowiązek zamieścić w jej treści Pani i Sprzedającego wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Następnie notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu. Pani natomiast po pewnym czasie (teoretycznie powinno to trwać nie dłużej niż 2 tygodnie, w praktyce bywa różnie) powinna otrzymać zawiadomienie z sądu wieczystoksięgowego, iż został dokonany wpis ujawniający Pani prawo do nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika