Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli przesyłka została wysłana za potwierdzeniem odbioru, to dowodem doręczenia będzie przede wszystkim podpis adresatki na blankiecie potwierdzenia odbioru. Jeśli pismo dotyczące rozwodu pochodziło od sądu, to wprost znajdą zastosowanie przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nimi pismo procesowe jest przesyłane w trybie przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru. Takie pismo będzie traktowane jako doręczone, nawet jeśli adresatka faktycznie go nie odebrała, po tym, jak przesyłkę dwukrotnie awizowano. Taką przesyłkę uważa się więc za potwierdzoną w terminie dwóch tygodni od pierwszego awizowania. Jest to jeden z kilku rodzajów tzw. doręczeń zastępczych Powstaje tu domniemanie, że pismo procesowe zostało doręczone. W takich przypadkach istnieje jednak możliwości dowodzenia, że pismo nie doszło do rąk adresata. Obalenie takiego domniemania nie prowadzi do wniosku, że doręczenie nie zostało dokonane, ale do uchylenia ujemnych skutków, jakie dla strony wiążą się z tym doręczeniem w zakresie biegu terminów.
Wszelkie doręczenia pism procesowych powinny następować w miejscu zamieszkania. Jednak także w tym zakresie istnieje domniemanie, iż miejscem zamieszkania danej osoby jest jej miejsce zameldowania. Jest to także domniemanie, które może zostać oddalone. Należy jednak pamiętać, że strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. Jeśli takie zawiadomienie nie nastąpi, a sąd z innych źródeł nie będzie miał wiadomości o aktualnym miejscu zamieszkania adresata, to pismo procesowe pozostanie w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
Jeśli więc do adresatki zostało skierowane pismo procesowe, z którym się w rzeczywistości nie zapoznała konieczne jest skierowanie do sądu pisma z wyjaśnieniem oraz wnioskiem o przywrócenie terminu (jeśli jakiemuś terminowi adresatka przez opisaną sytuację uchybiła). Należy też oczywiście powiadomić przy tym sąd o aktualnym miejscu zamieszkania.
Co do przesyłek prywatnych (korespondencja, w której nadawcą jest mąż albo sąsiedzi) nie istnieją przepisy określające kiedy przesyłkę uważa się za doręczoną, bo też żadne przepisy nie wprowadzają żadnych skutków opisanej sytuacji. Jeśli adresatka chce otrzymywać całą pocztę pod nowy adres, może zwrócić się do swojej dotychczasowej placówki pocztowej, by przesyłki były przekazywane na nowy adres.