Doręczenie wezwania o zapłatę listem poleconym

Pytanie:

Chcąc złożyć pozew do sądu o zapłatę, wezwałem dłużnika do zapłaty pocztą poleconą. Wezwanie wysłałem zarówno do jego firmy (gdyż pożyczył pieniądze jako przedsiębiorca) jak i na jego adres gdzie jest zameldowany i gdzie mieszka. Niedawno powróciły do mnie te tzw. "zwrotki" - zwrotne potwierdzenia odbioru. Niestety, na tych zwrotkach nie ma podpisu dłużnika. Na zwrotce wezwania wysłanego do jego firmy jest podpis innej osoby, o innym nazwisku. Na zwrotce wezwania wysłanego pod jego adres zameldowania jest podpis (dłużnik jest mężczyzną) kobiety o takim samym nazwisku, zapewne żony dłużnika. Czy w takiej sytuacji dłużnik będzie mógł wnieść ewentualnie skuteczny zarzut od nakazu zapłaty (lub zarzut w procesie w postępowaniu zwykłym) twierdząc, że nie doręczono mu wezwań? Biorę pod uwagę, że celowo podstawił inne osoby do podpisu. Nie wiem, czy listonosz miał prawo doręczyć te wezwania innym osobom i czy aby z powodu błędów (ewentualnie powtarzanych) listonosza nie okażą się te wezwania bez znaczenia? Wszak dłużnik może przedstawić zarzut, ze nie ponosi on odpowiedzialności za błąd listonosza albo błąd osób, które zdecydowały się podpisać odbiór pisma. Podejrzewam też, że dłużnik mógł nie dać pełnomocnictwa tym osobom do odbioru korespondencji, listonosz pewnie nawet takowego nie zażądał.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego oświadczenie, jakim jest wezwanie do dłużnika do zapłaty jest złożone z chwilą gdy doszło do dłużnika w taki sposób, że mógł się on zapoznać z treścią wezwania. Kodeks cywilny przyjmuje zatem, iż dla skuteczności doręczenia wezwania istotne jest tylko czy dłużnik miał możliwość zapoznać się z wezwaniem, a nie to czy faktycznie się z nim zapoznał. Ponadto możliwość doręczenia listu poleconego pracownikowi do odbierania przesyłek (jeśli list był adresowany do osoby prawnej) lub żonie jako osobie pełnoletniej zamieszkującej razem z adresatem, miało podstawę prawna w art. 26 ust 2 p. 2 i 5 ustawy – Prawo pocztowe. Jeśli zatem wysłana przesyłka została wysłana na adres siedziby przedsiębiorstwa oraz na adres zameldowania przedsiębiorcy należy przyjąć, iż wierzyciel dopełnił czynności umożliwiających dłużnikowi zapoznanie się z treścią oświadczenia i tym samym dłużnik nie może przed sądem zasłaniać się brakiem skuteczności złożenia oświadczenia woli.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.4.2017

  Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

  Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 4.4.2018

  Pasażer łatwiej złoży reklamację

  Nowe rozporządzenie reguluje zasady wnoszenia i rozpatrywania reklamacji w transporcie kolejowo-drogowym. Przewiduje mniej formalności przy składaniu reklamacji i usprawnienie komunikacji z przedsiębiorcami (...)

 • 25.4.2018

  PIT-37 - ostatni gwizdek

  Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie (...)

 • 29.11.2017

  Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

  Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej (...)