Dostęp do drogi publicznej przy ustalaniu wzzt

Pytanie:

"W projekcie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy znalazła się m.in. cała treść postanowienia wydanego przez wydział infrastruktury, która chyba przecież powinna być opinią w sprawach technicznych. Postanowienie to stwierdza, że ponieważ droga dojazdowa wskazana we wniosku inwestora przebiega w znacznej części po gruntach we władaniu osób fizycznych, inwestor zobowiązany jest do uzyskania służebności gruntowej do przejazdu i przechodu przez te grunty, a nieruchomość na której planowana jest inwestycja bez ustanowienia służebności nie posiada atrybutów działki budowlanej. Sami urzędnicy wydziału architektury (i ja też) zgadzają się, że taki zapis jest zbyt szeroki i de facto nie jest wymagany do decyzji wzzt ani pozwolenia na budowę, dlatego zależy mi bardzo, aby go zmienić. Czy prawdą jest, że wymagane jest tylko oświadczenie inwestora o posiadaniu prawa do przechodu i przejazdu przez działki sąsiednie łączące moją działkę z drogą publiczną? Mam oświadczenie od właścicieli działek sąsiednich, którzy udzielają mi prawa przejazdu i przechodu przez swoje działki. Jest ono w formie pisemnej, ale nie aktu notarialnego, którego nie uda mi się zawrzeć bez rekompensaty finansowej, a tego chcę uniknąć. Mam też inny dodatkowy dojazd, z którego w rzeczywistości będę korzystał, a drogaprzez działki sąsiadów z prawem przechodu i przejazdu służy tylko do wydania zezwoleń budowlanych. Złożyłem pisemne oświadczenie o prawie przechodu i przejazdu, które zostało przyjęte, jednak z powodu zapisu w postanowieniu (Wydział Infrastruktury) istnieje teraz zapis o służebności. Czy mogę wnioskować, upierać się o zmianę treści wzzt, wg której inwestor jest zobowiązany złożenia oświadczenia o posiadaniu prawa przechodu i przejazdu przez działki sąsiadów albo zmienić to na inne prawo, ale bez służebności wymagającej formy aktu notarialnego? Jakimi paragrafami jakich ustaw mogę się wesprzeć? Co innego mogę zrobić, żeby nie zawierać aktu notarialnego dotyczącego służebności (inne oświadczenie)?"

Odpowiedź prawnika: Dostęp do drogi publicznej przy ustalaniu wzzt

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia określonych przepisami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym warunków. Jednym z nich jest to, by teren miał dostęp do drogi publicznej. W pytaniu jest mowa dopiero o projekcie  decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a nie o samej decyzji. Sporządzenie projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy powierza się osobie wpisanej na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów. A jak wynika z przedstawionej powyżej zasady, decyzja ta nie zostanie wydana, dopóki nie zostanie ustalony dostęp do drogi publicznej. Nie może Pan żądać, by organ administracji odstąpił od przestrzegania obowiązujących w tym wypadku przepisów. Może Pan upierać się przy zmianie projektu decyzji, lecz w zasadzie nie zmieni to niczego w Pana sytuacji prawnej, tzn. i tak konieczne będzie ustanowienie dojazdu do drogi. W decyzji wzzt powinien zostać określony dojazd do nieruchomości. Powinna też być zawarta informacja o wymaganiach dotyczących ochrony interesów osób trzecich - w szczególności może to obejmować dostęp do drogi publicznej, korzystanie z infrastruktury technicznej, ochronę przed uciążliwymi oddziaływaniami czy też zanieczyszczeniami.

O ustaleniu dostępu do drogi można mówić wtedy, gdy sąsiedzi ustanowią na Pana rzecz służebność przejazdu i przechodu. Taka sytuacja bezsprzecznie stanowi o tym, ze działka ma odpowiedni dostęp do drogi publicznej. Jednak do ustanowienia służebności konieczne jest stosowne oświadczenie sąsiadów złożone w formie aktu notarialnego. Bez zachowania formy aktu notarialnego ustanowienie służebności będzie nieważne, nie nastąpi. Zgodnie z definicja dostępu do drogi publicznej, zawartą w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przez dostęp należy rozumieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną (własność albo współwłasność) lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Nie będzie wiec uważane za dostęp do drogi zawarcie umowy dzierżawy, użyczenia czy innej podobnej. Musi Pan więc postarać o ustanowienie służebności przez sąsiadów, za co mogą oni oczywiście żądać odpowiedniego wynagrodzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lukas 2012-01-12 13:55:24

    Mam pytanie ??Dzialka sąsiędnia ma dostęp do innej drogi publicznej i nie dostałem warunków zabudowy..Czy jeśli zrobię sąsiadowi służebność przez częśc mojej działki do drogi publicznej z której ja mam dostęp będzię to równoznaczne z tym ,że sąsiednia działka dostępna jest z tej samej drogi?Pilne!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika